Chorzy, dziecko, rodzice, rodzina, katar
fot. Fotolia

6 skutecznych sposobów na katar u dziecka i niemowlaka

Katar u niemowlaka i małego dnia może trwać długo, nawet dwa tygodnie. Żeby pomóc dziecku, starannie nawilżaj powietrze i oczyszczaj nosek dziecka. Co jeszcze możesz zrobić, żeby zwalczyć katar?
Chorzy, dziecko, rodzice, rodzina, katar
fot. Fotolia

Błona śluzowa nosa to "okno na świat" organizmu. Czy wiesz jak dbać o nos dziecka? I czy wiesz, że tak naprawdę zawsze ma katar? Nie wierzysz? Przeczytaj, co to jest katar, a wszystko będzie jasne! Te sposoby i triki pomogą ci go leczyć u twojego dziecka. 

Co to jest katar?

Nieżyt nosa, popularnie nazywany katarem, to silny obrzęk błony śluzowej (wyściela nos i zatoki czołowe), który powoduje nadmierne pobudzenie gruczołów wytwarzających śluz. Są różne rodzaje kataru. Nieżyt nosa wywoływany jest głównie przez infekcje wirusowe i zazwyczaj występuje podczas przeziębień i zapalenia zatok.  Błona śluzowa zawsze wytwarza śluz.  Jej zadaniem jest nawilżanie powietrza dostającego się do organizmu i wychwycenie nieczystości np. w postaci pyłków, wirusów i bakterii. Występuje zawsze, nie tylko podczas choroby i służy nawilżeniu nosa i utrzymaniu w czystości jamy nosowej. Czyszczenie nosa i kichanie to naturalne reakcje organizmu i nie zawsze oznaczają stany zapalne.

Ile trwa katar u dziecka?

Często słyszymy, ze katar nieleczony trwa tydzień, a leczony siedem dni. Jest w tym tylko trochę prawdy. Przeziębienie u niemowląt i najmłodszych dzieci trwa od 10-14 dni, a dopiero starsze dzieci chorują 5-7 dni. 

Dlaczego małe dzieci mają tak długo katar?

To, że katar u niemowlaka i małego dziecka trwa dłużej, wynika głównie z niedojrzałego systemu odpornościowego, delikatnej śluzówki, która nie umie jeszcze sprawnie się oczyszczać. Dlatego konieczne jest wsparcie rodzica w zachowaniu higieny i nawilżaniu nosa.

6 trików, by pomóc dziecku z zatkanym nosem

Zastosuj te sposoby na katar, żeby twoje dziecko nie męczyło się z zatkanym noskiem:
  • Regularnie czyść nos dziecka! Koniecznie i bezwarunkowo. Zanim nauczy się wydmuchiwać katar, korzystaj z aspiratora lub wody morskiej.
  • Niemowlaka kładź na brzuchu, kiedy nie śpi, a ty masz go na oku. Starsze dziecko zachęcaj do leżenia na brzuchu np. kiedy ogląda bajkę lub słucha czytanej przez ciebie książki. Dzięki tej pozycji katar samoistnie wypływa z nosa, bo pomaga mu grawitacja. Pamiętaj, że leżenie na brzuchu nie jest bezpieczną pozycją do snu niemowlaka.
  • Nawilżaj powietrze. Pamiętaj, że szczególnie latem, w gorące dni, w klimatyzowanych pomieszczeniach szczególnie szybko wysuszają się błony śluzowe, a to prowadzi do nasilenia się ilości wydzieliny. Nawilżacze powietrza, czy nawet dwie zamrożone butelki koło wiatraka przyniosą ulgę śluzówce nosa.
  • Pozycja U. Zalecana także dla dorosłych. Lekko unosimy plecy i główkę dziecka oraz podpieramy ją poduszką lub kocykiem. Podobnie unosimy nogi dziecka.  Katar nie spływa do gardła i nie powoduje dalszego rozszerzania się infekcji.
  • Po pierwszych urodzinach możesz smarować plecy dziecka niektórymi olejkami eterycznymi - olejku eukaliptusowego nie stosuj u dziecka poniżej 10 roku życia, bo podrażnia drogi oddechowe.  Olejki uwalniają substancje lotne, które obkurczają przekrwioną śluzówkę nosa i w efekcie katar staje się mniejszy, ale musisz z nimi postępować ostrożnie, bo olejki eteryczne mogą być niebezpieczne dla dzieci.
  • Maść majerankowa pod nos! Delikatnie uwalnia olejki eteryczne , co zmniejsza obrzęk śluzówki. Dodatkowo ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Można stosować ją 2-4 razy dziennie i nie powinna podrażniać skóry dziecka.
Pamiętaj, że nawet dostępne bez recepty krople do nosa dla dzieci, należy stosować z umiarem, a najlepiej po konsultacji z pediatrą. Błony śluzowe dziecka są niezwykle delikatne i nadmierna ingerencja może je dodatkowo podrażnić, a czasem uszkodzić.


 Zobacz też:

Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy