katar, nawilżanie powietrza
fot. Materiały prasowe: Topcom Kidzzz

Mokre ręczniki czy nawilżacz: czym najlepiej nawilżyć powietrze w pokoju

Gdy grzeją kaloryfery, powietrze w domu jest strasznie suche. Jeśli go nie nawilżysz, maluch może mieć zatkany nos!
Katarzyna Pinkosz
katar, nawilżanie powietrza
fot. Materiały prasowe: Topcom Kidzzz
Jeśli katar u dziecka pojawia się tylko w nocy, nie musi to być wcale objaw infekcji. Często przyczyną takich dolegliwości jest zbyt ciepłe i jednocześnie suche powietrze w domu. Przeczytaj jak skutecznie temu zapobiegać.

Wietrz pokój
Rób to nawet kilka razy dziennie – dopływ świeżego powietrza jest niezbędny. To konieczne nawet przy największych mrozach. W powietrzu na dworze znajduje się znacznie więcej wilgoci i jest ono chłodniejsze. To dlatego maluchowi na spacerze łatwiej oddychać, nawet kiedy ma katar. Oczywiście gdy wietrzysz zimą, zabierz dziecko do drugiego pokoju. Uważaj na przeciągi!

Zakręć (troszkę) kaloryfery
Dbaj, by w pokoju nie było za gorąco. Temperatura nie powinna przekraczać 20–22°C. Jeśli jest za ciepło, nawet najlepsze nawilżanie nie pomoże. Przeciwnie: zrobi się wtedy parówka, bardzo szkodliwa. Ciepło i wilgoć to najlepsze warunki dla rozwoju roztoczy kurzu domowego i pleśni, na które sporo dzieci jest uczulonych! Koniecznie pamiętaj, by łóżeczko nie stało blisko kaloryfera, gdyż maluszkowi będzie
w czasie snu za sucho i za gorąco.

Połóż na kaloryfer mokre ręczniki i pieluszki
Trzeba je dobrze zmoczyć, potem zaś lekko wykręcić, by woda nie kapała na podłogę. To najprostszy sposób nawilżenia pokoju. Musisz tylko pamiętać, by ręczniki były stale mokre, również w nocy. Dlatego wybieraj grubsze, z których woda tak szybko nie wyparuje.

Rozwieś też mokre pieluchy przy łóżeczku
Zrób to koniecznie, jeśli malec ma katar. Umieść je w takim miejscu, by dziecko nie spało z główką na mokrej pieluszce. Możesz też w pokoju ustawić kilka pojemników z wodą (ale koniecznie zimną, by dziecko
przypadkiem się nie poparzyło!).

Kup nawilżacz
Dzięki niemu najłatwiej Ci będzie utrzymać odpowiednią wilgoć w mieszkaniu. Do wyboru masz różne rodzaje nawilżaczy. Są modele wyposażone w czujniki wilgotności, które regulują jej poziom w pomieszczeniu. Możesz też kupić profesjonalne urządzenie, które nie tylko nawilży, ale także oczyści powietrze. Niektórzy producenci wykorzystują substancję antybakteryjną, która zapobiega rozwojowi bakterii oraz pleśni.

Jaki wybrać nawilżacz
Dzięki niemu możesz łatwo utrzymywać odpowiednią wilgotność w sypialni. Wszystkie nawilżacze wykorzystują wodę, jednak para może być ciepła, zimna lub... niewidoczna! Do wyboru masz następujące nawilżacze:
– Parowe (termiczne). W zbiorniku jest grzałka. Woda w środku gotuje się, powstaje para, która wydostaje się na zewnątrz. Zaletą tego typu nawilżacza jest stosunkowo niska cena i to, że można łatwo dodawać środki zapachowe. Wady: trzeba go często czyścić. I uważać, by dziecko się nie poparzyło, gdyż para jest gorąca.
– Ultradźwiękowe. Specjalne urządzenie zamontowane wewnątrz nawilżacza wytwarza ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody. Powstaje chłodna mgiełka, która wydostaje się na zewnątrz i nawilża powietrze w pomieszczeniu.
– Ewaporacyjne. Wykorzystują naturalną zasadę parowania. Wewnątrz, poza zbiornikiem na wodę, znajduje się wkład będący jednocześnie filtrem oraz turbinka tłocząca powietrze. Powietrze, przechodząc przez filtr, oczyszcza się, nawilża i „powraca”. Para jest niewidoczna.


Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy