komórki macierzyste
fot. Fotolia

Co takiego mogą dać twojemu dziecku słynne komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to powód dla którego rodzice decydują się przechowywać dla swojego dziecka krew pępowinową. Na czym polega ich moc. Sprawdź, czy warto je zachować dla dziecka i kto szczególnie powinien o tym pomyśleć.
Małgorzata Wódz
komórki macierzyste
fot. Fotolia
Komórki macierzyste są niezwykle cenne. Mają wielki potencjał (eksperci nazywają je multipotencjalnymi), co znaczy, że mogą się namnażać i przekształcać w inne dowolne komórki, pomagając organizmowi w pokonaniu choroby. Dają początek wszystkim komórkom organizmu. Nie wiemy jednak jeszcze o nich wszystkiego. Badania nad komórkami macierzystymi wciąż trwają. Dla rodziców ważną informacją jest to, że w komórki macierzyste bogata jest krew pępowinowa. Dlatego od pewnego czasu istnieje możliwość pobrania jej tuż po porodzie i przechowywania (odpłatnie) w specjalnych bankach krwi pępowinowej. Wszystko po to, aby w przypadku choroby dać dziecku szansę na zdrowie. Wyjaśniamy, komu dokładnie mogą przydać się komórki macierzyste i do czego?

W czym pomogą komórki macierzyste?

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej są podobne do tych, które zawiera szpik kostny. Najwięcej mówi się o tym, że można wykorzystywać je w leczeniu chorób nowotworowych, np. ostrej i przewlekłej białaczki. Ale na tym nie kończy się lista zastosowań. Komórki z krwi pępowinowej przydają się również w terapii zaburzeń immunologicznych, niewydolności szpiku, a nawet chorób metabolicznych u dzieci. Naukowcy rysują przed nimi wielką przyszłość. Dziś pobrane od dziecka i przechowane, za pewien czas mogą znaleźć jeszcze szersze zastosowanie. W laboratoriach trwają badania nad wykorzystaniem ich w leczeniu:
  • udaru mózgu,
  • uszkodzeń mięśnia sercowego po zawale,
  • choroby Alzheimera,
  • cukrzycy.
Redakcja poleca: Ile kosztuje pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej? [WIDEO]
Czy pobieranie i bankowanie krwi pępowinowej jest drogie? Pytamy dr Tomasza Barana z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Kto może skorzystać z komórek macierzystych dziecka?

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej przydadzą się nie tylko dziecku, od którego zostały pobrane. Możliwe jest również ich użycie w leczeniu innych członków rodziny, np. brata lub siostry. Musi być jednak spełniony jeden warunek – czyli pozytywny wynik badań potwierdzających zgodność. 

Zobacz też: Jak podziękować za uratowanie życia?

Czy komórek macierzystych nie jest za mało?

To prawda, że krew pępowinowa zawiera za mało komórek macierzystych, aby możliwe było leczenie osoby dorosłej. Ale cały czas trwają badania nad sposobem ich namnażania oraz podawania komórek, które pochodzą od różnych zgodnych dawców. Być może w przyszłości nie będzie już takich ograniczeń. Według dzisiejszej wiedzy komórek macierzystych z krwi pępowinowej wystarczy do leczenia dziecka o wadze ok. 30 kg. Ale można również zastosować je w przeszczepieniu łączonym (komórki z krwi pępowinowej łączy się z komórkami macierzystymi ze szpiku osoby, od której wcześniej pobrano krew pępowinową).

Kiedy warto rozważyć pobranie komórek macierzystych?

Przechowywanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej nie jest rozwiązaniem dla każdego. O ich pobraniu warto pomyśleć, jeśli ktoś w rodzinie zmagał się z chorobą wymagającą leczenia przeszczepem komórek macierzystych. Ich pobranie bywa również szansą na wyleczenie rodzeństwa, które choruje np. na białaczkę. W takiej sytuacji krew pępowinowa przychodzącego na świat dziecka jest pobierana jako „krew na ratunek” – taką usługę nieodpłatnie świadczy większość banków komórek macierzystych. 
 
Warto wiedzieć:
Nie w każdej chorobie, którą można leczyć komórkami macierzystymi, pomogą komórki własne lub pochodzące od członka rodziny. Czasem nadzieję na wyleczenie przynoszą te, które do banku krwi pępowinowej zdecydował się przekazać ktoś obcy. Ktoś, dla kogo ważne było to, że anonimowo może pomóc innym ludziom. W niektórych szpitalach organizowane są co pewien czas Dni Krwi Pępowinowej, w ramach których można zdecydować się na honorowe dawstwo krwi pępowinowej.


Jak pobiera się krew pępowinową?

Krew pępowinową bogatą w komórki macierzyste można pobrać zarówno podczas porodu naturalnego, jak i przy cesarskim cięciu. Robi się to na sali porodowej, tuż po narodzinach dziecka. Zabieg nie zakłóca porodu, jest krótki i bezproblemowy dla mamy i dziecka. Po odcięciu pępowiny położna odkaża fragment, który został przy mamie, wkłuwa igłę (nie musisz się obawiać, to bezbolesne) i czeka, aż krew ścieknie do specjalnego pojemnika. Później krew jest przekazywana do banku. Tam się ją bada i mrozi w ciekłym azocie.

Ile kosztuje przechowanie komórek w banku?

Pobranie i przechowanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej na własny użytek jest płatne (cena to: ok. 2000 zł – za pobranie i przekazanie komórek do banku plus ok. 400–500 zł płacone co roku do ukończenia przez dziecko 18 lat). Wcześniej musisz podpisać umowę z bankiem komórek macierzystych. Tam otrzymujesz zestaw do pobrania krwi, który przekażesz położnej, gdy trafisz do szpitala. Personel powiadomi bank o pobraniu krwi pępowinowej, która powinna do niego trafić w ciągu kilkunastu godzin.  

Konsultacja: dr n. med Katarzyna Pawelec, pediatra hematolog i onkolog dziecięcy z Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy