GRY
 
 

Czym się różnią minipigułki od innych tabletek antykoncepcyjnych?

Przeczytaj, jaka jest różnica między minipigułkami a innymi pigułkami antykoncepcyjnymi. Czy są tak samo skuteczne i jak się je zażywa?

czym się różnią minipigułki od innych tabletek antykoncepcyjnych
fot. Fotolia
Minipigułki to antykoncepcyjne pigułki jednoskładnikowe, które zawierają tylko jeden składnik – progestagen – syntetyczny hormon sterydowy. Skuteczność jednoskładnikowej tabletki hormonalnej jest zbliżona do skuteczności tradycyjnych złożonych pigułek antykoncepcyjnych. Wskaźnik Pearla dla minipigułek wynosi 0,9, a dla dwuskładnikowych tabletek hormonalnych 0,3

Jak działa minipigułka?

Progestagen naśladuje działanie naturalnym progestagenem jest kobiecy hormon progesteron. Jednoskładnikowe pigułki antykoncepcyjne powodują zagęszczanie śluzu i zmiany w śluzówce macicy, zazwyczaj jednak nie hamują owulacji w każdym cyklu. 
Redakcja poleca: Antykoncepcja podczas karmienia piersią. Czy to bezpieczne? - zobacz porady ginekologa
Czy wiesz, że szanse na zajście w ciążę kobiety pół roku po porodzie podczas karmienia piersią wynosi już 50 proc.? Zobacz, jakie nowoczesne metody antykoncepcji proponuje ginekolog mamom podczas laktacji

Różnica między minipigułką a dwuskładnikowymi pigułkami antykoncepcyjnymi

Minipigułki różnią się od złożonych (dwuskładnikowych) tabletek hormonalnych tym, że zawierają tylko jeden składnik (progestagen) zamiast dwóch - progestagenu i estrogenu - jak w innych pigułkach antykoncepcyjnych.

Komu zaleca się pigułki jednoskładnikowe?

Minipigułki, czyli tabletki jednoskładnikowe, wskazane są dla kobiet, które nie mogą zażywać dwuskładnikowych pigułek hormonalnych: kobiet karmiących piersią, palących papierosy oraz tych które nie mogą przyjmować estrogenu (np. po przebytej cholestazie ciążowej).

Jak zażywa się pigułki jednoskładnikowe?

Minipigułki trzeba zażywać codziennie, bez żadnych przerw, o tej samej porze.  Stała pora zażywania minipigułki jest ważna dla skuteczności tej formy antykoncepcyjnej, zakłada się, że można spóźnić się o maksymalnie 3 godziny. W przypadku złożonych (dwuskładnikowych) tabletek antykoncepcyjnych zakłada się, że nawet 12-godzinny poślizg w zażyciu pigułki może być bezpieczny dla jej skuteczności. W przypadku pigułek dwuskładnikowych robi się tygodniową przerwę pomiędzy opakowaniami.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj