fot. Piotr Ratajski

Czysta buźka

U bobaska wszystko jest takie malutkie: nosek, uszka, oczy... Jak je umyć, by nie zrobić dziecku krzywdy? Oto podpowiedzi.
fot. Piotr Ratajski
Jak często trzeba myć niemowlęciu buzię? Na ogół wystarczy zrobić to raz w ciągu dnia, na przykład przy okazji wieczornej kąpieli. Oczywiście, jeśli maluszek uleje, zwymiotuje, bardzo się spoci albo czymś ubrudzi, nie można czekać z tym aż do dobranocki. Noskiem, oczami i oślinioną bródką możesz zająć się, zanim włożysz malca do wanienki. Jeśli jednak smyk nie przepada za tym, jak majstruje się mu przy buzi, lepiej zrobić to pod koniec mycia.

Naszykuj akcesoria
Zanim położysz swego bobaska na przewijaku, zaopatrz się w to, czego będziesz potrzebować: miseczkę z wodą, jałowe gaziki do przemycia oczu, waciki lub płatki kosmetyczne (najwygodniejsze są te duże, prostokątne), sól fizjologiczną, krem oraz ręcznik lub czystą tetrową pieluszkę do osuszenia delikatnej skóry. Mając wszystko pod ręką, będziesz spokojniejsza, a to oznacza, że spokojniejsze będzie również twoje maleństwo. Nie będziesz też musiała przerywać mycia, by pobiec po wacik lub krem.

Unikaj rumianku
Mogłaś słyszeć, że do mycia buzi świetny jest napar z rumianku. To nieprawda: często powoduje uczulenia, więc lepiej z nim nie eksperymentować. Wystarczy woda (najlepiej przegotowana lub mineralna).

Bądź dokładna
Maleńką buzię przetrzyj delikatnie wacikiem zwilżonym w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Pamiętaj o fałdkach na szyi i okolicach za uszami, gdzie często spływa ulane mleczko.

Nie zaglądaj do noska
Nie wkładaj do nozdrzy patyczków kosmetycznych ani niczego innego, np. skręconych w stożek chusteczek higienicznych. Małe noski nie potrzebują aż tak dokładnego czyszczenia. A w ten sposób można nie tylko wepchnąć wydzielinę głębiej, ale i uszkodzić delikatną śluzówkę wyścielającą wnętrze noska. Oczyść go z zewnątrz, a jeśli zebrała się w nim wydzielina, zaaplikuj do każdej dziurki po kropelce soli fizjologicznej (możesz też użyć preparatów z wody morskiej). Ułóż malca na brzuchu – gdy kichnie, jego nosek oczyści się sam. Jeśli maluch ma katar, oczyść mu nos za pomocą aspiratora (prostego urządzenia, które można kupić w aptece).

Umyj oczka
Przemywaj je gazikami zwilżonymi przegotowaną wodą (pamiętaj: jeden ruch równa się jeden gazik). Rób to zawsze od zewnętrznego kącika oka w kierunku nasady nosa. Jeśli w kącikach zbiera się wydzielina, możesz zamiast wody użyć soli fizjologicznej (do kupienia w aptece). Jeżeli jednak oczka ropieją mocno, koniecznie wybierz się z malcem do okulisty.

Pamiętaj o uszkach
U niemowlęcia czyści się je jedynie z zewnątrz. Nie wolno manipulować w nich żadnymi patyczkami czy wacikami – przewody słuchowe łatwo uszkodzić. Nie zagłębiaj się w nie, nawet jeśli kąpałaś smyka. Jeśli widzisz, że w uchu jest dużo woskowiny, wybierz się z dzieckiem do pediatry. Jeśli będzie taka potrzeba – zaproponuje ci preparat, który ją rozpuszcza.

Nałóż krem
Jeśli skóra jest ładna, dobrze nawilżona i nigdzie nie wychodzisz z dzieckiem, nie trzeba jej niczym smarować. Jeżeli jednak jest sucha i łuszczy się, przyda się krem nawilżający. Pamiętaj też, że przed wyjściem na dwór koniecznie trzeba zabezpieczyć buzię maluszka kremem z wysokim filtrem.

Pełen sukces w kąpieli
Czyli bez płaczu, krzyków i dziecięcej rozpaczy. Dlatego myjąc buzię dziecka:
1. Bądź delikatna. Twarz niemowlęcia nie wymaga wcale szorowania!
2. Przytrzymuj główkę, zwłaszcza jeśli zajmujesz się oczami, noskiem lub uszami.
3. Nie wykonuj nerwowych ruchów. Spokojna mama to spokojny malec, który czuje się bezpiecznie.
4. Uśmiechnij się. Widząc twoją pogodną twarz, dziecko będzie spokojniejsze („Aaa, mama uśmiecha się do mnie, więc wszystko jest w porządku, nie muszę płakać“).
5. Mów do maleństwa. Nie szkodzi, że dzidziuś nic nie rozumie. I tak lubi słuchać twojego głosu. Najbardziej na świecie!


Dyskutuj na forum: Czym myjecie buzię niemowlaka?

tm_dopisek.gif


Redakcja poleca: Akcesoria do kąpieli niemowlaka
Co przyda się podczas kąpieli niemowlaka podpowiada ekspert.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy