czyszczenie uszu u dziecka
fot. Adobe Stock

Czyszczenie uszu u dziecka – instrukcja, jak zrobić to poprawnie i bezpiecznie

Czyszczenie uszu u dziecka trzeba wykonywać wacikiem namoczonym wodą. Nie można do tego używać patyczków do uszu.
Agnieszka Majchrzak
czyszczenie uszu u dziecka
fot. Adobe Stock
Czyszczenie uszu u dziecka wymaga od rodzica ostrożności. Zwłaszcza uszka noworodka są bardzo delikatne i trzeba z nimi postępować z uwagą. Położna Katarzyna Płudowska na liveczacie Internetowej Szkoły Rodzenia Mamo, To Ja wytłumaczyła, na co trzeba zwrócić uwagę.

Spis treści:

4 zasady czyszczenia uszu u dziecka

Uszy dziecka należy, tak jak pozostałe części ciała, myć regularnie. Nie za często jednak, wystarczy robić to dwa razy w tygodniu. Nie wymaga to szczególnych działań – wystarczy przemyć ujścia przewodu słuchowego i małżowiny usznej.

Oto podstawowe zasady czyszczenia uszu dziecka:
  • nie usuwamy woskowiny – ta żółta wydzielina gruczołów łojowych i potowych zabezpiecza ucho przed dostaniem się do niego z zewnątrz zanieczyszczeń i bakterii; usuwamy tę część woskowiny, która sama wypłynęła na zewnątrz przewodu słuchowego,
  • nie używamy do czyszczenia uszu u dziecka patyczków do uszu – mogą przepchnąć woskowinę głębiej, uszkodzić delikatną skórę, a nawet błonę bębenkową, co wynika przede wszystkim z faktu, że przewód słuchowy ma zaledwie 2,5 cm długości, zaś patyczek do uszu 5 cm,
  • nie czyścimy wnętrza uszu,
  • codziennie przemywamy skórę za uszkami – zwłaszcza u dzieci karmionych mlekiem i ulewających pokarm często gromadzi się w tym miejscu, tak samo jak złuszczony naskórek.
Zbyt częste czyszczenie uszu u dziecka pobudza gruczoły łojowe i potowe do produkcji woskowiny.
Redakcja poleca: Bliźniaki w kąpieli
Dwumiesięczne bliźnięta same pływają w wannie w specjalnych kołach.

Czyszczenie uszu u dziecka - krok po kroku

Oto instrukcja czyszczenia uszu dziecka:
  • przemyj zewnętrzną część uszu, małżowinę oraz skórę za uszami wacikiem zamoczonym w wodzie. Jeżeli robisz to w trakcie kąpieli, nie ma powodów do obaw, że trochę wody dostanie się do środka ucha. Błona bębenkowa chroni jego wnętrze przed zamoczeniem,
  • osusz uszy – zrób to delikatnie, przykładając do uszu najlepiej rożek pieluszki lub ręcznika.

W sprzedaży są dostępne specjalne antybakteryjne spraye do higieny uszu wspomagające naturalny proces wydostawania się woskowiny z przewodu słuchowego, które można profilaktycznie stosować dwa razy w tygodniu:

Czyszczenie uszu u noworodka

W przypadku tak małego dziecka trzeba zachować wyjątkową ostrożność. Wystarczy tylko bardzo delikatnie przemyć małżowinę uszu noworodka. Absolutnie nie należy wkładać do przewodu słuchowego wacika, a tym bardziej patyczka do uszu.

Czyszczenie uszu u niemowlaka

Robimy to dwa razy w tygodniu. Przemywamy małżowinę uszną i zewnętrzne części uszka wilgotnym wacikiem. Nie usuwamy woskowiny z wnętrza przewodu słuchowego, tylko to, co samo wypłynęło z niego i widać na skórze małżowiny usznej. Każdego dnia przemywamy skórę za uszami, usuwając resztki zaschniętego pokarmu i złuszczonego naskórka.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy