mycie pierwszych ząbków
fot. Materiały prasowe: Canpol

Czyszczenie ząbków

Gdy wystukasz łyżeczką pierwszy ząbek, to znak, że czas na naukę mycia zębów.
mycie pierwszych ząbków
fot. Materiały prasowe: Canpol
Gdy wystukasz łyżeczką pierwszy ząbek, to znak, że czas na naukę mycia zębów. Nie czekaj na wszystkie mleczaki – im wcześniej zaczniecie, tym mniej będzie problemów.


1.Na początku nie będzie to prawdziwe szczotkowanie zębów – zacznij od silikonowej szczoteczki, którą nałożysz na swój palec. Kilkumiesięcznemu maluchowi możesz dać specjalną szczoteczkę z gryzakiem. Przyzwyczaj dziecko, że nie jest ona zabawką i wkłada się ją do buzi tylko w łazience.

2. Kiedy pojawią się kolejne ząbki, możesz kupić pastę – początkowo koniecznie bez fluoru. Na pastę dla dzieci z fluorem poczekajcie do momentu, kiedy maluch będzie umiał świadomie wypluć wodę po płukaniu zębów i zrozumie, że pasta nie służy do jedzenia.

3. Jeśli dziecko nie chce nawet widzieć szczoteczki, musisz wykazać się pomysłowością. Pozwól, żeby umyło zęby Tobie, później Ty umyjesz je jemu. Kup też dodatkową szczoteczkę, którą będziecie na niby myć zęby lalce czy misiowi. Śpiewaj piosenki, których główną bohaterką jest szczoteczka.

4. Staraj się nie opuszczać mycia ząbków – dołącz je do wieczornych rytuałów. Ale też nie demonizuj tego, by zwykły zabieg nie urósł do rangi problemu.

Tekst: Laryssa Kowalczyk
Konsultacja: dr n. med. Joanna Koralewska pediatra neonatolog. Leczy dzieci od 25 lat, przez 17 lat pracowała na oddziale fizjologii i patologii noworodka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Babińskiego we Wrocławiu. Prowadzi gabinet prywatny.
Redakcja poleca: Ciąża donoszona – który to tydzień? [WIDEO]
Ciąża donoszona trwa 40 tygodni, czyli mniej więcej 280 dni. Pamiętaj, że lekarze nigdy nie liczą ciąży w miesiącach – liczy się zawsze skończone tygodnie. Aby sprawdzić, czy ciąża jest donoszona, trzeba obliczyć wiek ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od zapłodnienia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy