mycie pierwszych ząbków
fot. Materiały prasowe: Canpol

Czyszczenie ząbków

Gdy wystukasz łyżeczką pierwszy ząbek, to znak, że czas na naukę mycia zębów.
mycie pierwszych ząbków
fot. Materiały prasowe: Canpol
Gdy wystukasz łyżeczką pierwszy ząbek, to znak, że czas na naukę mycia zębów. Nie czekaj na wszystkie mleczaki – im wcześniej zaczniecie, tym mniej będzie problemów.


1.Na początku nie będzie to prawdziwe szczotkowanie zębów – zacznij od silikonowej szczoteczki, którą nałożysz na swój palec. Kilkumiesięcznemu maluchowi możesz dać specjalną szczoteczkę z gryzakiem. Przyzwyczaj dziecko, że nie jest ona zabawką i wkłada się ją do buzi tylko w łazience.

2. Kiedy pojawią się kolejne ząbki, możesz kupić pastę – początkowo koniecznie bez fluoru. Na pastę dla dzieci z fluorem poczekajcie do momentu, kiedy maluch będzie umiał świadomie wypluć wodę po płukaniu zębów i zrozumie, że pasta nie służy do jedzenia.

3. Jeśli dziecko nie chce nawet widzieć szczoteczki, musisz wykazać się pomysłowością. Pozwól, żeby umyło zęby Tobie, później Ty umyjesz je jemu. Kup też dodatkową szczoteczkę, którą będziecie na niby myć zęby lalce czy misiowi. Śpiewaj piosenki, których główną bohaterką jest szczoteczka.

4. Staraj się nie opuszczać mycia ząbków – dołącz je do wieczornych rytuałów. Ale też nie demonizuj tego, by zwykły zabieg nie urósł do rangi problemu.

Tekst: Laryssa Kowalczyk
Konsultacja: dr n. med. Joanna Koralewska pediatra neonatolog. Leczy dzieci od 25 lat, przez 17 lat pracowała na oddziale fizjologii i patologii noworodka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Babińskiego we Wrocławiu. Prowadzi gabinet prywatny.
Redakcja poleca: Ile kalorii jeść w ciąży? [WIDEO]
W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz witaminy. Nieprawidłowe żywienie w trakcie ciąży polega na spożywaniu nadmiernej ilości pokarmu, a także niewłaściwym doborze produktów. W trakcie ciąży zapotrzebowanie kaloryczne zwiększa się o około 200-300 kcal na dobę.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy