dzieci, czytać, książka, mama, rozwój dziecka
fot. Panthermedia

7 zalet czytania niemowlęciu – to naprawdę ma sens!

Przed zaśnięciem albo w ciągu dnia – czytanie jest przyjemne o każdej porze. I korzystne już dla niemowlaka.
Sylwia Niemczyk
dzieci, czytać, książka, mama, rozwój dziecka
fot. Panthermedia
Psychologowie twierdzą, że dziecko powinno być z książkami za pan brat już od pierwszych dni życia. Obcowanie z książeczką zwiększa sprawność niemowlęcych rączek, wspomaga rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, stymuluje wzrok… Ale to jeszcze nie wszystkie korzyści płynące z czytania!
 
Zaszczepienie w dziecku miłości do książek i czytania to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możesz mu dać. Nie zniechęcaj się, jeśli nawet wydaje ci się, że ono niewiele rozumie – pamiętaj, że czytanie to dla dziecka czas, kiedy jesteście blisko ze sobą. To bardzo dla niego ważne!


1. Rodzinne czytanie to okazja do bliskości

Wspólna, rodzinna lektura sprawia, że dziecko czuje się ważne i kochane. To wzmacnia jego poczucie bezpieczeństwa i dodaje mu wiary w siebie. Takie chwile bliskości trudno zastąpić czymkolwiek innym. Siedząc nad wspólnie oglądaną książeczką, śledzicie wzrokiem te same obrazki, uczestniczycie w tym samym zdarzeniu, obserwujecie nawzajem swoje reakcje... Dzięki temu lepiej się poznajecie, a więź między wami staje się mocniejsza.
Uwaga! Jak rodzi się miłość między mamą a dzieckiem? Sprawdź, co mówią naukowcy.
Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

2. Książki wpływają na rozwój mowy dziecka

Dzięki codziennemu czytaniu dziecko przyswaja intonację słów i melodię rodzimego języka, poznaje nowe słowa, uczy się wyrazów dźwiękonaśladowczych np. dzyń-dzyń, miau czy muu (właśnie od takich słów  zacznie przygodę z mówieniem). Maluch ma też kontakt z językiem literackim: wyrażeniami, których rzadko używamy na co dzień. Dzięki temu jego słownictwo będzie bogatsze. Pamiętaj, że umiejętności językowe kształtują się, zanim dziecko zacznie budować pierwsze zdania.
Poznaj etapy rozwoju mowy w 1. roku życia
 

3. Czytanie niemowlęciu pomaga mu poznać świat

Skąd roczne dziecko wie, jak wygląda krowa, skoro jeszcze nigdy nie było na łące? Skąd wie, że małpy skaczą (niedościgle!) po drzewach, a lwy mają lwią grzywę, skoro nigdy tych zwierząt nie spotkało? To proste – widziało to na obrazku i przeczytali mu o tym rodzice. Dzięki książeczkom maluch poznaje świat i zasady, jakie w nim panują. Do tego obrazki, których pełno w dziecięcych książkach, tworzą w umyśle dziecka kody kulturowe, czyli mówiąc w uproszczeniu, uczą np. tego, że czerwone serduszko oznacza miłość, a szarobury krajobraz – nudę albo smutek. Czytanie to także najlepszy trening myślenia, kojarzenia faktów, wysnuwania wniosków, zestawiania ze sobą przyczyny i skutku – czyli tego wszystkiego, co nazywamy logicznym myśleniem.

4. Książki kształtują wyobraźnię

Wiedza płynąca z książek to jedno. Drugie – to fantazja, która dzięki czytaniu rozwija się wprost... książkowo. Kiedy dziecko słucha prostych historii, uczy się „wyobrażać sobie”. W dodatku wielką zaletą książek jest przecież to, że w nich wszystko jest możliwe! Kaczka może chodzić na pocztę, kot – nosić buty, a słowik – wracać wieczorem do domu na piechotę.

Polecamy: Kiedy zacząć czytać książki dziecku.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka