witamina d, jaś

D jak dobra witamina

Zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczać maleństwu wszystkich niezbędnych dla zdrowia witamin i składników mineralnych. Tymczasem 50% niemowląt i 80% dzieci otrzymuje niewystarczającą dawkę witaminy D. Dlaczego i w jaki sposób ją suplementować?
witamina d, jaś
Witamina D to, obok witaminy K, jedna z witamin krzepkiego dzieciństwa. Pomaga w prawidłowym wchłanianiu wapnia i fosforu, co przekłada się na stan kości i zębów, a także wzmacnia układ odpornościowy oraz mięśnie. Skutkami deficytu witaminy D może być m.in. krzywica. Witamina D jest produkowana w skórze, a zatem mogłoby się wydawać, że jej "zewnętrzne" podawanie nie jest konieczne. Tymczasem witamina D (obok K), to jedyna witamina, która powinna być suplementowana także zdrowym dzieciom od urodzenia, przez cały rok. Większość maluchów cierpi na jej niedobory, ponieważ by organizm wyprodukował witaminę D "potrzebny" jest udział słońca- nasz klimat temu nie sprzyja, stosujemy filtry przeciwsłoneczne, które w ponad 90% eliminują syntezę skórną witaminy D. Ponadto w mleku mamy jest jej bardzo niewiele.

D jak dawkowanie


W zależności od tego, w jakim maluch jest wieku i czy urodził się w terminie czy jest wcześniakiem, dawkowanie witamy D jest odmienne. Schemat jej suplementacji przedstawia się następująco:
  • Niemowlęta urodzone o czasie:

Karmione piersią - wymagają suplementacji witaminą D w dawce 400 j.m. (10 mikrogramów) na dobę;

Karmione mlekiem modyfikowanym - powinny otrzymywać 400 j.m. witaminy D z diety - przy spożyciu ok. 1000 ml mleka początkowego i 700-800 ml mleka następnego na dobę dodatkowa suplementacja witaminą D nie jest wymagana;

Karmione w sposób mieszany - dawkę suplementacji powinien ustalić pediatra indywidualnie obliczając zawartość witaminy D w stosowanej diecie.
  • Noworodki urodzone przedwcześnie:

suplementację witaminą D w dawce 400-800 j.m. (10-20 mikrogramów) na dobę należy rozpocząć od pierwszych dni życia i prowadzić do osiągnięcia wieku skorygowanego - 40 tygodni. Po osiągnięciu tego wieku należy zastosować dawkowanie jak dla niemowląt urodzonych o czasie. Przy karmieniu mlekiem modyfikowanym należy uwzględnić podaż witaminy z diety.

  • Dzieci w wieku powyżej 1 roku powinny otrzymywać:

400 j.m. na dobę w miesiącach od października do marca;

400 j.m. na dobę przez cały rok, jeśli w miesiącach letnich brak odpowiedniej syntezy skórnej witaminy D;

u dzieci z nadwagą należy rozważyć dawkę 800-1000 j.m. na dobę.

Redakcja poleca: Witamina D i kwasy omega: tego brakuje w diecie dzieci
Dzieci nie powinny łykać dodatkowych witamin ani suplementów diety. Ale są dwa wyjątki: witamina D i kwasy omega3. Skąd je brać? Wyjaśnia gastrolog, prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, „Profesor Zdrówko” z programu „Wiem co jem” w TVN Style.

D jak do wyboru


Do tej pory w aptekach dostępne były "klasyczne formy" witaminy D, czyli najczęściej kapsułki typu twist-off. Teraz dołączył do nich pierwszy na rynku aerozol. 

Vita D aerozol firmy Vitis Pharma to bardzo korzystne i nowatorskie rozwiązanie, ponieważ taka forma podawania witamin jest bardzo bezpieczna, wygodna w stosowaniu, a także daje możliwość elastycznego dawkowania. Ponadto, witaminę D znajdziemy także w preparacie Multivita wraz z innymi witaminami i składnikami mineralnymi oraz w preparacie Vita Plus.

                

 
Zobacz instrukcję podawania dziecku witaminy w aerozolu:

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy