Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na pyłek dębu, uczulenie na pyłek dębu, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Dąb

Rośnie na terenie całej Polski, ale osoby uczulone na pyłek tego drzewa powinny zachować ostrożność również podczas podróży do krajów o odmiennym klimacie - takich jak Portugalia i Hiszpania. Znajdują się tam wielkie uprawy dębu korkowego, wokół których w czasie pylenia powietrze przesycone jest alergenami pochodzącymi z tych drzew. Pyłek dębu może wchodzić w reakcję krzyżową z pyłkiem brzozy. Objawem uczulenia jest alergiczny nieżyt nosa. U osoby wrażliwej na alergen zawarty w pyłku dębu może pojawić się wodnisty katar, swędzenie, kichanie i uczucie uczucie zatkanego nosa. 

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy