Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na pyłek dębu, uczulenie na pyłek dębu, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Dąb

Rośnie na terenie całej Polski, ale osoby uczulone na pyłek tego drzewa powinny zachować ostrożność również podczas podróży do krajów o odmiennym klimacie - takich jak Portugalia i Hiszpania. Znajdują się tam wielkie uprawy dębu korkowego, wokół których w czasie pylenia powietrze przesycone jest alergenami pochodzącymi z tych drzew. Pyłek dębu może wchodzić w reakcję krzyżową z pyłkiem brzozy. Objawem uczulenia jest alergiczny nieżyt nosa. U osoby wrażliwej na alergen zawarty w pyłku dębu może pojawić się wodnisty katar, swędzenie, kichanie i uczucie uczucie zatkanego nosa. 

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.