dzieci wolny czas
fot. Fotolia

"Daję dziecku najpiękniejszy prezent – wolny czas..."

Te słowa mamy, dają wiele do myślenia. Warto przeczytać i zastanowić się, czy ma rację...
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
dzieci wolny czas
fot. Fotolia
Staramy się zapewnić naszym dzieciom maksimum atrakcji przez cały dzień. Od rana wozimy i odbieramy je z różnych miejsc. Szkoła, zajęcia dodatkowe, plac zabaw, lekcje tańca, baletu, karate. W domu także wypełniamy im każdą minutę, by się nie nudziły. Pytanie, czy dobrze robimy?

Przeczytajcie ten szczery list mamy, która ma inne zdanie

"Robię bardzo wiele rzeczy wspólnie z dziećmi. Wierzę jednak w dawanie dzieciom dużo czasu tylko dla siebie. Nie zapełniam im całego kalendarza, nie gram z nimi na placu zabaw i to jest niezwykle dla nich dobre. Dzięki temu odnajdują pomysły, jak się sobą zająć. Przekazałam im cenną wskazówkę, że jeżeli nudzą się, to jest to tylko ich wina.

Nie mogą mnie potrzebować przez cały czas, nie mogę nimi cały dzień dyrygować. Muszą się sobą zająć, znaleźć sobie zajęcie. Z takich chwil powstają najwspanialsze wspomnienia z dzieciństwa.

6 rzeczy które twoje dziecko zapamięta z dzieciństwa

Po urodzeniu dzieci, wykarmieniu, noszeniu na rękach i spaniu z nimi przez lata, cieszę się, że są na tyle duże, by zająć się sobą i dać mi wytchnienie. Pamiętam, jak mój starszy syn odkrył, że szuflady się wysuwają. Przez godzinę wyciągał z niej wszystkie rzeczy, a potem chował. To było cudowne, zajmował się sam sobą i był z tym szczęśliwy. 

Wolny czas jest esencją szczęśliwego domu. Dawanie dziecku wolnego czasu robi tak wiele dobrego dla niego, ale i dla mnie. Dzięki temu zauważyłam, że dzieci szybciej rozwiązują swoje problemy beze mnie. Widzę jak myślą i zastanawiają się jak coś zrobić, zamiast biec od razu do mnie po pomoc. A kiedy wymyślą odpowiedź na własne pytanie, widzę, jak rosną z dumy.

Robię wiele rzeczy z moimi dziećmi, ale sama muszę też naładować czasem baterie. Wtedy daję dzieciom czas wolny, co nie oznacza, że nie mogą ze mną rozmawiać, czy prosić o pomoc jeżeli jej potrzebują. Kiedy oni się bawią, czy grają, jestem w pobliżu i czytam, lub pracuję na komputerze. 

Moje dzieci trzymają się razem, razem też się bawią. Zdarzają im się kłótnie, ale ja się w nie nie wtrącam. Zauważyłam, że szybciej dochodzą do porozumienia, jeżeli ja nie zabieram głosu i nie staję po czyjejś stronie.

Czasem jesteśmy bardzo zajęci, jest przecież wiele rzeczy do zrobienia, ale naprawdę staram się nie zapełniać im całego dnia zajęciami. Wtedy można coś przegapić: dobrą książkę, budowę cioci domu, czy kolorowanie. To, że moje dzieci mają wolny czas, daje im poczucie dzieciństwa, tego, że są dziećmi."


Co sądzicie na temat tych przemyśleń? Czy podejście tej mamy jest egoistyczne, bo dba tylko o własny wolny czas, czy też warto brać z niej przykład? Piszcie w komentarzach!
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy