Danuta, czyli kobieta, która wie, czego chce.

Danuta łączy w sobie dwie skrajności – z jednej strony jest zorganizowana i stanowcza, a z drugiej potrafi być prawdziwą duszą towarzystwa. To także pracowita osoba. Od dziecka wie, jak ważny jest wysiłek, który wkłada się w zdobywanie wiedzy i doświadczenia. Dzięki temu może zdobyć każdy wymarzony zawód, choć szczególnie pasują jej zawody artystyczne. Dowiedz się więcej ważnych rzeczy dotyczących Danuty.

Spis treści

Znaczenie imienia Danuta

Danuta to kobieta, która wie, czego chce. Jest stanowcza i pracowita. Nie lubi bałaganu i chaosu. Jej życie musi być uporządkowane. Robi wszystko, by uniknąć wykonywania kilku zadań jednocześnie. Oprócz tego jest opiekuńcza i bardzo wesoła. To życzliwa dla innych i otwarta na nowe znajomości osoba.

Danuta - pochodzenie

Nie ma pewności, skąd wzięło się imię Danuta. Być może pochodzi od litewskiego słowa danutie, łacińskiego donata lub z południowosłowiańskich imion Danka, Danica, Dana. Wszystkie te słowa w wolnym tłumaczeniu oznaczają „dziecko darowane przez Boga”.

Zdrobnienia imienia Danuta

Danuta ma bardzo wiele zdrobnień, a najpopularniejsze z nich to Danka i Danusia. Inne często stosowane spieszczenia to Danuśka, Danulka oraz Danutka. Część zdrobnień pochodzi od drugiej części imienia - np. Nusia, Nuśka czy Nutka. Do najbardziej oryginalnych spieszczeń imienia należą: Danny, Danonek, Didi czy... Nutka.

Imieniny Danuty

Dniem, w którym Danuta obchodzi imieniny, jest najczęściej 24 czerwca. Inne dopuszczalne daty to 3 stycznia, 16 lutego oraz 1 października.

Imię Danuta dla dziecka

Imię Danuta pojawiło się w Polsce w XIV wieku - nosiła je córka księcia Kiejstuta. Kiedy przyjęła chrzest, wybrała sobie drugie imię - Anna.

Na spopularyzowanie imienia Danuta wśród dziewczynek w Polsce ogromny wpływ miała powieść Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”, w której jedną z najważniejszych postaci jest Danusia.

W 2020 roku otrzymało je 86 nowo narodzonych dziewczynek - tym samym znalazło się ono na 135. miejscu w rankingu najpopularniejszych imion dla dziewczynek.

Danuta - edukacja

Danuta od dziecka jest bardzo pracowita. Już w trakcie edukacji bardzo przykłada się do obowiązków szkolnych. Może robić kilka rzeczy naraz, a każda praca będzie wykonana bardzo dokładnie. Łatwo się uczy i robi to z prawdziwą przyjemnością, dzięki czemu zdobywa dużo przydatnej wiedzy.

Danuta - rodzina i miłość

W miłości Danuta nie jest łatwą partnerką. Lubi przyciągać do siebie mężczyzn i łatwo ich porzuca. Kiedy jednak spotka wymarzonego partnera, z którym zdecyduje się założyć rodzinę, stanie się kochającą i wierną żoną. W relacji może być władcza i zaborcza. Bardzo dba o swoje dzieci, ale wychowuje je dość surowo i jest wobec nich wymagająca.

Danuta - predyspozycje zawodowe

Danuta bardzo często obdarzona jest talentem artystycznym, przez co dobrze odnajduje się w zawodach związanych ze sztuką. Dzięki pracowitości, otwartości na wiedzę i skrupulatności może zdobyć właściwie każdy zawód, jaki się jej zamarzy. Dzięki dobrej organizacji pracy znajduje również wolny czas dla siebie, w którym realizuje swoje pasje.

Znane Danuty

Spośród znanych osób o tym imieniu warto wymienić Danutę Wałęsę, pierwszą damę Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990-1995. W świecie polityki mamy też Danutę Hojarską, Danutę Hübner i Danutę Waniek. W świecie kultury i rozrywki również wiele kobiet nosi to imię. Warto tu wspomnieć m.in. o Danucie Szaflarskiej, która była aktorką filmową i teatralną. Na ekranie gościła aż przez 70 lat, a debiutowała w pierwszym polskim filmie powojennym „Zakazane piosenki”. Danuta Stenka z kolei ma na koncie ponad 50 ról w filmach (m.in. „Quo vadis” i „Katyń”). Do jednych z najbardziej znanych polskich piosenkarek należą Danuta Rinn i Danuta Błażejczyk.

Danuta w innych językach

Tak samo jak po polsku zapisuje się to imię w języku niemieckim, białoruskim i rosyjskim. Wiele odmian można znaleźć na Słowacji, gdzie mamy Danę, Danicę oraz Dankę. Na Łotwie spotkamy osobę o imieniu Danute, w Czechach używa się formy Dana, na Łotwie Dane, a we Francji - Dany.

Danuta - patroni

Danuta nie ma swojego patrona.

Przysłowia i cytaty z imieniem Danuta

Przysłowia z imieniem Danuta nie są zbyt znane, można przytoczyć jedno z nich: „Oj, Dana, Dana, i towarzysza lubisz, i pana”.

Ciekawostki na temat imienia Danuta

Na początku lat 20. XX wieku ówczesny właściciel fabryki Wawel, nazywany królem czekolady, zakochał się w swojej pracownicy Danucie i na jej cześć przygotował specjalną recepturę batonika, który nazwał jej imieniem. Umieścił także jej podobiznę na opakowaniu. Baton „Danusia” produkowany jest do dziś.

Imię Danuta nosił… polski pociąg pancerny, który do 16 września 1939 roku był wykorzystywany w walkach w czasie kampanii wrześniowej.

Danuta - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą dla Danuty liczbą jest 7, która oznacza osobę wrażliwą, delikatną i mającą dużą intuicję. Siódemka to również osoba romantyczna, mającą bardzo rozbudowany świat wewnętrzny.

Danuta - szczęśliwy kamień

Bursztyn, który jest szczęśliwym kamieniem Danuty, symbolizuje optymizm i początek dobrych zmian. Zwłaszcza bursztyn żółty, który emanuje ciepłym światłem. Sprzyja podejmowaniu dobrych decyzji i osiąganiu sukcesów w realizowanych przez Danutę przedsięwzięciach.

Danuta - szczęśliwy kolor

Danuta jest osobą aktywną, energiczną i dobrze zorganizowaną, dlatego jej szczęśliwy kolor to pomarańczowy, który właśnie symbolizuje te cechy. Osoba, której przypisano tę barwę, nie znosi bałaganu w żadnej sferze życia i szczególnie ceni sobie ład i porządek.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA