kobieta u lekarza
fot. Fotolia

Inicjatywa Lekarze Kobietom – darmowa recepta na pigułkę „dzień po”

W Polsce jest już 110 miejsc, w których można na wizycie lekarskiej uzyskać darmową receptę na antykoncepcję awaryjną, czyli tzw. pigułkę „dzień po”.
Martyna Pstrąg
kobieta u lekarza
fot. Fotolia

To inicjatywa lekarzy, którzy są zrzeszeni w grupie „Lekarze Kobietom”. W Polsce jest już 110 miejsc, w których lekarze przepisują kobietom antykoncepcję awaryjną, a powstają też kolejne lokalizacje. Grupa ma na celu stworzenie sieci lekarzy i lekarek w różnych częściach Polski, którzy w razie nagłej sytuacji wystawią kobietom receptę na antykoncepcję awaryjną. Inicjatywa to również przestrzeń do wymiany informacji na temat antykoncepcji awaryjnej i edukacji seksualnej. Lekarze zrzeszeni działają za pomocą strony internetowej (lekarzekobietom.pl) oraz konta na Facebooku i dzięki nim nawet w małych miejscowościach kobiety mają szansę na awaryjną antykoncepcję – całkiem bezpłatną lub za symboliczną złotówkę.

Inicjatywa Lekarze Kobietom pomaga w nagłych sytuacjach

Inicjatywa rozpoczęła się, gdy w życie weszła ustawa dotycząca tego, że antykoncepcja awaryjna znowu ma być na receptę (nowela weszła w życie 23 lipca 2017 roku). Polscy lekarze postanowili więc pomóc kobietom, które będą nagle potrzebowały pigułki "dzień po" – szybko i tanio. 
Do tej pory jedynym dostępnym w Polsce lekiem hormonalnym antykoncepcyjnym o przeznaczeniu awaryjnym i sprzedawanym bez recepty była pigułka ellaOne. Lek przede wszystkim zapobiega owulacji lub ją opóźnia. Ponadto tabletka może uniemożliwić zagnieżdżenie się embrionu w błonie śluzowej macicy.
Każda potencjalna pacjentka ma możliwość skontaktowania się z nami za pomocą strony na portalu Facebook, maila i formularza kontaktowego dostępnego na dole strony. Gwarantujemy, że zrzeszeni w inicjatywie lekarze udzielą pomocy w dostępie do antykoncepcji awaryjnej. Bezpłatnie lub za symboliczną kwotę 1 zł – tak grupa zrzeszająca lekarzy napisała o sobie.

Na stronie internetowej inicjatywy znajduje się interaktywna mapa Polski, na której zaznaczone zostały miasta, w których znajdują się lekarze udzielający pomocy związanej z antykoncepcją awaryjną. Znacznik na mapie nie określa lokalizacji gabinetu, a jedynie środek miejscowości, wyznaczony przez Google Maps, a danych kontaktowych udziela samo zrzeszenie po skontaktowaniu się z nimi. 

Lekarze zrzeszeni w grupie udzielają również porad na stronie internetowej, w zakładce „Jestem pacjentką”. Tam można dowiedzieć się, co robić, gdy nasz lekarz jest na urlopie, albo gdy to my jesteśmy poza swoim miejscem zamieszkania.

źródło: lekarzekobietom.pl , oko.press

Zobacz także:

Redakcja poleca: Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]
Płodność po porodzie może wrócić znacznie wcześniej, niż się tego spodziewałaś, dlatego jeżeli chcesz cieszyć się seksem po ciąży, warto pomyśleć o dobrej anytkoncepcji - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog mówi co zrobić, aby lęk przed ciążą nie był "hamulcowym" w twojej sypialni.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy