Niemowlę jedzenie
fot. Fotolia

Udało się! Będą darmowe porady dietetyczne dla kobiet w ciąży i dzieci!

Ginekolog rzadko pyta kobietę w ciąży o dietę. Pediatra też nie ma czasu, by wyjaśniać rodzicowi, jak karmić dziecko. Już niedługo to się zmieni: każda kobieta w ciąży będzie mogła iść na bezpłatną poradę dietetyczną. I każdy rodzic z dzieckiem. Cieszymy się podwójnie, bo niemal od początku kibicowaliśmy temu projektowi, wspierając Głodnych Zmian i Fundację My Pacjenci.
Katarzyna Pinkosz
Niemowlę jedzenie
fot. Fotolia
To był prawdziwy rekord, bo pomysł wprowadzenia bezpłatnych porad dietetycznych dla kobiet w ciąży i małych dzieci wsparło aż 6 konsultantów krajowych oraz wiele sław eksperckich z zakresu opieki nad dziećmi. Zmian domagali się też rodzice z portalu Głodni Zmian.
Dziś nikt nie ma już wątpliwości, że od sposobu żywienia kobiety w ciąży oraz odżywiania dziecka w pierwszych latach życia zależy nie tylko to, jak będzie się teraz rozwijać, ale też czy za 20-40 lat nie będzie miało nadwagi, otyłości, cukrzycy, chorób serca czy niektórych nowotworów. Czy wiedząc, że tak wiele zależy od odżywiania w ciąży i żywienia w pierwszych latach życia, rodzice nie chcieliby dowiedzieć się od profesjonalistów, co jeść i co podawać dziecku?
 

Bezpłatne porady: już za rok!

Porady dietetyczne dla kobiet w ciąży i dzieci od 0 do 5 lat zostały wpisane do Narodowego Programu Zdrowia, nad którym właśnie toczą się prace. - Porady mają być dostępne od 2017 r. Zabiegali o to rodzice małych dzieci, eksperci, lekarze, dietetycy, pielęgniarki. Cieszymy się, że Ministerstwo Zdrowia tak szybko zareagowało na nasze postulaty - cieszy się Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci, która koordynowała projekt.
Eksperci chcą teraz przygotować szczegółowe scenariusze tego, jaka konkretnie wiedza powinna zostać podczas takich wizyt przekazana.
Zdaniem autorów projektu, finansowanie porad dietetycznych pomoże zapobiec wysokim kosztom związanym z leczeniem chorób dietozależnych.
 
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Porady dietetyczne: dla kogo i kiedy

Na czym będą polegać zmiany? To dopiero się okaże, jednak według wstępnych projektów ma to wyglądać tak:
  • Kobiety w ciąży: każda kobieta w ciąży ma mieć prawo do bezpłatnej porady wstępnej położnej, a następnie do porady dietetycznej udzielonej przez dietetyka.
  • Dzieci do 5 lat: rodzice dziecka mają mieć prawo do porady wstępnej, realizowanej przez pielęgniarkę pediatryczną, a następnie do porady dietetycznej, realizowanej przez dietetyków w poradniach dietetycznych.
Cieszymy się, że Mamo, To Ja i Babyonline.pl są patronami medialnymi e-petycji Głodnych Zmian, podpisanej przez 10 tys. rodziców. Jeśli uda się wprowadzić bezpłatne porady dotyczące żywienia, to właśnie dzięki sile rodziców!

Czytaj też: Nowe zasady w diecie niemowlęcia wyjaśnia prof. Piotr Socha (jeden z ekspertów, którzy wspierali projekt bezpłatnych porad dla kobiet w ciąży i małych dzieci.)
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy