dzieci w przedszkolu
fot. Fotolia

Bezpłatne przedszkola w Warszawie - to dopiero początek!

Od września tego roku w stolicy 46 000 dzieci będzie mogło skorzystać z bezpłatnych zajęć w przedszkolach. To rozwiązanie, które ma wspierać rodziny mieszkające w Warszawie.
Martyna Pstrąg
dzieci w przedszkolu
fot. Fotolia

Do tej pory w warszawskich przedszkolach opłata za godzinę przebywania dziecka w placówce wynosila 1 złoty, ale tylko wtedy, gdy dziecko przebywało tam minimum 6 godzin. Od września 2017 w Warszawie przebywanie dziecka w przedszkolu będzie całkowicie bezpłatne. Z prostych obliczeń wynika, że rodzice będą mogli zaoszczędzić rocznie nawet do 1000 zł dzięki zmianie, którą wprowadzono w stolicy i która jest jednym ze świadczeń rodzinnych przysługujących wszystkim rodzinom.

Warszawskie przedszkola będą darmowe

Od tego roku (dokładniej - od września 2017), dzięci będą przebywały w warszawskich przedszkolach zupełnie za darmo, a jedyna opłata, jaka będzie ich dotyczyła, to opłata za posiłki. To duże ułatwienie dla rodziców, których do tej pory nie stać było na przedszkole dla swojego dziecka.

– To kolejne działanie na rzecz warszawskich rodzin. Po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji dla uczniów i po warszawskim bonie żłobkowym, tym razem wsparcie dotyczy rodzin, których dzieci chodzą do naszych przedszkoli – mówiła 12 maja Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Więcej miejsc dla dzieci w przedszkolach

Dodatkowo w przedszkolach będzie też więcej miejsc dla dzieci. Wszystko za sprawą budowy nowych placówek oraz remontów i adaptacji w starszych - tak by dostosować je do większej ilości dzieci. Co roku na utrzymanie przedszkoli publicznych i niepublicznych Warszawa przeznacza około 700 mln zł, z czego ogromna część jest przekazywana właśnie na remonty i budowę nowych przedszkoli. Dzięki temu wyliczono, że w Warszawie przybędzie około 5 tysięcy dodatkowych miejsc dla dzieci w przedszkolach

Darmowe przedszkole nie tylko w stolicy

Takie rozwiązanie nie jest nowością - od 3 lat darmowe przedszkola prowadzone są w Częstochowie (od 1 września 2014), a także od 1 stycznia 2017 roku pomysł wprowadzono w życie we Wrocławiu i w Toruniu. W tych ostatnich miastach jednak rozporządzenie samorządu dotyczy darmowych zajęć w przedszkolu tylko dla 6-latków (tak samo jak w Warszawie - opłata dotyczy wyłącznie wyżywenia). Jest to związane z obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego, które obowiązuje w całym kraju. Dzięki rozporządzeniu w Toruniu, każde dziecko ma możliwość wspomnianego rocznego przygotowania do szkoły - zarówno w publicznym przedszkolu, jak i oddziałach przedszkolnych, które działają przy szkołach podstawowych.

– Znowelizowana ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wprowadziła dodatkowe finansowanie od 2017 r. dzieci w wieku 6 lat w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych. Kwota, jaką w ramach subwencji samorząd dostanie na sześciolatka, będzie zależała od tego, w jakiej placówce się on znajdzie, np. czy będzie to przedszkole czy oddział przedszkolny w szkole - tłumaczy Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Pomysł na darmowe przedszkola mieli również radni w Białymstoku, narazie jednak projekt ustawy nie ujrzał światła dziennego, a radni zapewniali pod koniec zeszłego roku, że nad nim pracują. W całym kraju obecnie w miejskich przedszkolach jest pięć darmowych godzin. Za pozostałe rodzice muszą płacić, zazwyczaj jest to złotówka za każdą godzinę. 

Czekamy z niecierpliwością na kolejne miasta, które podejmą taką decyzję jak Warszawa, Częstochowa czy Toruń, bo takie rozporządzenie ulżyłoby wielu rodzinom, a także być może dałoby szansę na poprawę sytuacji demograficznej.

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl , gs24.pl , poranny.pl

Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy