znieczulenie, poród
fot. fotolia

Darmowe znieczulenie przy porodzie – zbawienie czy przekleństwo?

„Badania jednak wskazują na wiele niekorzystnych skutków ubocznych skorelowanych z tą metodą...” - poznaj je.
Marta Kabulska
znieczulenie, poród
fot. fotolia
"Jesteśmy ostrożne i raczej sceptyczne wobec stwierdzenia, że samo wprowadzenie refundacji znieczulenia obniży odsetek cesarskich cięć w Polsce." - czytamy w dzisiejszym oficjalnym komentarzu Fundacji Rodzić po Ludzku dotyczącym refundacji znieczulenia zewnątrzoponowego na życzenie kobiety od 1 lipca br.

Autorki podkreślają zadowolenie z następujących zmian, ale wymieniają również kilka problematycznych aspektów, które mogą się z nimi wiązać:
  • Liczba anestezjologów nie zwiększyła się, więc sam fakt, że kobieta nie musi płacić za znieczulenie, nie wpłynie na to, że zwyczajnie w świecie może nie mieć kto go podać.
  • Stosowanie masowo sztucznej oksytocyny nasila odczuwanie bólu porodowego, co w efekcie prowadzi do wzmożonego korzystania przez kobiety ze znieczulenie. Może więc to nie od refundacji znieczulenia zależy zmniejszenie liczby cesarskich cięć?
  • Nie istnieje dokument regulujący kwestie podawania znieczulenia zewnątrzoponowego od strony medycznej, a powinien taki być (zdaniem Fundacji Rodzić po Ludzku). Według przyjętej na świecie definicji Światowej Organizacji Zdrowia znieczulenie zewnątrzoponowe stanowi ingerencję w przebieg porodu fizjologicznego. Znosi ono ból porodowy, zwiększa zaś ryzyko pojawienia się komplikacji i z tego powodu wymaga innego rodzaju postępowania medycznego.
    "Badania jednak wskazują na wiele niekorzystnych skutków ubocznych skorelowanych z tą metodą: wydłużenie pierwszego i drugiego okresu porodu, zwiększenie użycia oksytocyny i  większe prawdopodobieństwo nieprawidłowego ułożenia płodu i porodu zabiegowego. Metaanalizy wskazują na silną zależność między porodem zakończonym cesarskim cięciem, a wcześniejszym zastosowaniem znieczulenia zewnątrzoponowego (Enkin M et al. 2000)"
  • Należy zając się wdrożeniem już istniejących przepisów (prawo do informacji, poszanowanie godności człowieka, jego intymności - Standardy Opieki Okołoporodowej z 2012 roku), które nie są mniej ważne nić bezpłatne znieczulenie.
Sprawdź, dlaczego poród boli.

"Każdego tygodnia otrzymujemy od kobiet informacje, że nie mogły rodzić w dogodnej pozycji, że były źle traktowane, zastraszane lub szantażowane, że zabrano im po porodzie dziecko, że nie otrzymywały informacji, o które prosiły. Codziennie. Dzień po dniu. My wiemy, że nie ma na co czekać. A nasze spotkania w Ministerstwie Zdrowia przekładane są na kolejne i kolejne daty (...) Marzymy, aby w naszym kraju, w ramach powszechnego ubezpieczenia kobiety miały dostęp do edukacji przedporodowej, do prowadzenia ciąży nie tylko u lekarza, ale również u położnej, żeby były szanowane ich najpilniejsze potrzeby w trakcie porodu i po nim – poczucia intymności i godności, rzetelnej informacji o stanie zdrowia ich samych i dziecka, wspierającego głosu i dającego ulgę dotyku, wsparcia w karmieniu piersią i pomocy w połogu, w pierwszych, często trudnych tygodniach rodzicielstwa."
My również o tym marzymy!

Sprawdź, czy rodziłaś po ludzku? – test


Cały komentarz możesz przeczytać na stornie Fundacji Rodzić po Ludzku
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy