dzieci, przedszkolaki, książki, przedszkole
fot. fotolia

Darmowy podręcznik – nie daj się oszukać

Sprawdź, co wolno szkołom, a czego mogą ci one zakazać w kwestiach bezpłatnych podręczników.
Marta Kabulska
dzieci, przedszkolaki, książki, przedszkole
fot. fotolia
Od września pierwszoklasiści rozpoczęli korzystanie z darmowych podręczników szkolnych. W zawiązku z nową sytuacją pojawiło się wiele pytań, co do użytkowania podręczników. Przedstawiamy kilka zasad jego korzystania z darmowych podręczników do klasy 1 szkoły podstawowej "Nasz elementarz", aby rozwiać wątpliwości rodziców.

Zasady korzystania z darmowych podręczników:

  1. Szkoła nie może zakazać dziecku zabierania darmowego podręcznika do domu. Dziecko ma prawo wziąć podręcznik ze sobą. Naturalną rzeczą jest chęć pokazania rodzicom czy rodzeństwu, co początkujący uczeń zrobił w szkole, z czego się uczy.
  2. Szkoła nie może pobierać opłat za ćwiczenia. Nie tylko podręcznik jest darmowy, ale również ćwiczenia. Niezgodne z prawem jest również grożenie rodzicom, że w przypadku nie uiszczenia opłaty za ćwiczenia, dzieci otrzymają kserówki, a nie oryginalne egzemplarze.
  3. Nie wolno niszczyć podręcznika. Darmowy podręcznik należy obłożyć i dbać o niego, ponieważ nie staje się on własnością dziecka, a jedynie jest wypożyczony uczniom na czas użytkowania. Z założenia podręczniki powinny służyć trzem kolejnym rocznikom. Jeśli podręcznik ulegnie zniszczeniu, uszkodzeniu lub nie zostanie zwrócony szkoła może zażądać od rodzica opłaty w wysokości nie większej niż 4,34 zł (jest to koszt każdej z czterech część podręcznika "Nasz elementarz"). Dziecko z następnego rocznika otrzyma jeden z 2 tysiące egzemplarzy znajdujących się w rezerwie u kuratora oświaty. Warto podkreślić, że szkoła nie może żądać zwrotu nowego egzemplarza podręcznika.
  4. Nie jest konieczne podpisywanie umów użyczenia podręczników z rodzicami ucznia.
  5. Ćwiczenia są własnością dziecka, może w nich pisać i nie musi ich zwracać.
Zobacz też: Darmowy podręcznik - początek wielkiej zmiany w szkołach
Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy sześciolatka? - film
Jak wspierać rozwój mowy dziecka, które idzie do szkoły? Jakie kompetencje językowe powinien posiadać uczeń pierwszej klasy?

Czy podręczniki będą darmowe tylko dla pierwszoklasistów?

W kolejnych latach podręczniki i ćwiczenia będą darmowe dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum.


Jeśli chcesz na bieżąco śledzić stan prac nad podręcznikiem  - wejdź na stronę naszelementarz.men.gov.pl.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy