niemowlę, gruby

Pączek w maśle – czyli o tym, kiedy waga niemowlaka jest… za duża

Cieszysz się, że twoje niemowlę ma doskonały apetyt i jest tłuściutkie? Uważaj jednak, by nie dopuścić do sytuacji, gdy waga niemowlaka staje się problemem.
Sylwia Niemczyk
niemowlę, gruby
Im większa waga niemowlaka, tym – według wielu opinii – dziecko jest zdrowsze i silniejsze. To jednak nie jest do końca prawda. Niemowlę rzeczywiście powinno mieć stosunkowo dużo tkanki tłuszczowej, ale od zdrowej i przyjemniej pulchności do tzw. otyłości prostej – wcale nie jest tak daleko.

Waga niemowlaka przekłada się na zdrowie w dorosłości!

Prof. dr hab. Jerzy Socha, pediatra gastroenterolog z Centrum Zdrowia Dziecka, przestrzega:
– Znaczna nadwaga w dzieciństwie może spowodować wystąpienie wielu chorób w wieku dorosłym, których dałoby się uniknąć dzięki właściwemu odżywianiu. Z  dzieci, które mają otyłość, częściej wyrastają osoby cierpiące na nadciśnienie, choroby serca, miażdżycę, cukrzycę typu 2 czy kamicę żółciową. Otyłe nastolatki są często piętnowane przez rówieśników, dlatego otyłości nieraz towarzyszy niska samoocena, a nawet stany depresyjne.
Redakcja poleca: Polskie dzieci tyją na potęgę! – mówi dr Agnieszka Jarosz (film)
Otyłych przedszkolaków jest już dwa razy więcej niż 10 lat temu. Polskie dzieci tyją na potęgę – apelują lekarze i dietetycy. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiec epidemii otyłości? Mówi ekspert ds. żywienia, dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Jak uniknąć otyłości? Te najprostsze sposoby działają najlepiej

By uniknąć problemów ze zbędnymi kilogramami, powinnaś już od narodzin dziecka dbać o jego prawidłowe żywienie. Jak ma to wyglądać?
 • Karm wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Potem nadal pozwalaj mu ssać pierś przynajmniej do końca 1. roku. Dzieci karmione naturalnie są znacznie mniej narażone na otyłość niż te, którym podaje się butelkę. Przede wszystkim takie niemowlę dostaje posiłek na żądanie – to znaczy je wtedy, gdy ma na to ochotę. Poza tym mleko kobiece ma skład idealnie dopasowany do potrzeb rozwojowych dziecka – w przeciwieństwie do mleka krowiego jest raczej ubogie w białka, a bogate w tłuszcze wielonienasycone. Czytaj więcej o składzie mleka kobiecego.
   
 • Nie przekarmiaj dziecka, jeżeli podajesz mu mleko modyfikowane. Korzystaj ze wskazówek, ile proszku wsypać do wody, ile mieszanki przygotować i jak często ją podawać. Pediatrzy podkreślają, że są to zalecenia orientacyjne i dzieci karmione mieszanką modyfikowaną też powinny dostawać mleko na żądanie. Nie zachęcaj jednak dziecka do opróżniania całej butelki, jeśli nie ma już na to ochoty.
   
 • Uważaj na białko. Przez długi czas sądzono, że tuczy tylko nadmiar węglowodanów. Tymczasem z ostatnich badań wynika, że również zbyt duża ilość białka w okresie niemowlęcym sprawia, że organizm zaczyna produkować coraz więcej komórek tłuszczowych. To stwarza warunki do rozwoju otyłości. Wielu naukowców mówi, że raz powstała komórka tłuszczowa nie zanika! Kiedy chudniemy, pozbywamy się zawartości takich komórek, lecz ich liczba nie ulega zmianie.

Dobre nawyki żywieniowe chronią przed otyłością

Nadwaga we wczesnym dzieciństwie często powoduje później problemy z utrzymaniem właściwej wagi. Lepiej będzie więc zapobiegać niż leczyć – dlatego już od pierwszych miesięcy rozszerzania diety staraj się wpajać dziecku dobre zwyczaje żywieniowe. 
 • Nie podawaj dziecku zbyt dużo pokarmów białkowych (mięsa, wędlin, nabiału), bowiem prowadzi to do wzrostu liczby i objętości komórek tłuszczowych.
 • Przyzwyczajaj dziecko do jedzenia owoców i warzyw. Niemowlęta, które są przyzwyczajone do jedzenia warzyw i owoców, w późniejszych latach rzadziej sięgają po chipsy, batony lub ciastka.
 • Nie wprowadzaj w swoim domu diety beztłuszczowej. Do potraw dodawaj świeże masło, oliwę z oliwek lub olej rzepakowy niskoerukowy.
 • Ogranicz za to cukier. Przyzwyczajaj dziecko do jedzenia naturalnych jogurtów i serków oraz do picia soków bez cukru (słodzone soki to zbędne kalorie).

Siatki centylowe powiedzą ci prawdę!

Jeśli chcesz się przekonać, czy Twoje dziecko ma nadwagę, poradź się lekarza. Gdy ośmiomięsięczny, karmiony piersią malec jest okrąglutki, raczej nie ma powodu do obaw. Kiedy zacznie się więcej ruszać, raczkować, a potem chodzić – ilość tkanki tłuszczowej zmniejszy się, a proporcje ciała ulegną zmianie. To pediatra powinien ocenić, czy dziecko jest zbyt grube, porównać jego wzrost oraz wagę z siatkami centylowymi. Uważa się, że nadwaga zaczyna się od 90. centyla, a otyłość – powyżej 97. centyla. Jeśli okaże się, że dziecko rzeczywiście zbyt dużo waży, powinnaś zmienić jego dietę tak, by zapewnić maluchowi wszystkie składniki pokarmowe niezbędne do rozwoju, a jednocześnie ograniczyć liczbę zbędnych kalorii. Pamiętaj przy tym, że dziecko nie może być poddawane żadnej drastycznej diecie odchudzającej!

Skorzystaj z interaktywnych siatek centylowych i sprawdź, czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo.

Konsultacja: prof. dr hab. Jerzy Socha, kierownik Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Immunologii w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy