GRY
 
 

Dbaj o zęby swojego dziecka

Aby twoje dziecko pojawiało się u stomatologa tylko na zwykłą kontrolę i zawsze miało piękny uśmiech, dbaj o jego uzębienie od pierwszych dni życia.

dziecko, dziewczynka, zęby, szczoteczka do zębów
Jeszcze do niedawna wśród rodziców panowała opinia, że szczotkować trzeba dopiero zęby stałe, bo mleczki i tak wypadają. To podstawowy błąd! Jeśli chcesz, żeby twoje dziecko w przyszłości miało zdrowe zęby, musisz o to zadbać jeszcze, zanim się pojawią. A potem konsekwentnie uczyć malucha pielęgnacji zębów mleznych. Dzięki temu będzie miało dobre nawyki i o stałe zęby będzie dbać samo.

Dziąsła pod stałą kontrolą
Choć w buzi niemowlaka nie ma jeszcze ani jednego ząbka, warto codziennie dbać o higienę jamy ustnej. Na początek wystarczy kilkanaście minut po posiłku przemywać dziąsła jałowym gazikiem zwilżonym w letniej przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku. Możesz też kupić specjalną sylikonową szczoteczkę nakładaną na palec. Masuj nią dziąsła i czyść język.

Wyrzynanie się pierwszych zębów
Zdarza się, że pojawiają się szybko i bez bólu. Po prostu któregoś dnia, karmiąc dziecko łyżeczką, słyszysz stuknięcie. Jednak u wielu maluchów wyrżnięcie się pierwszego ząbka nie przebiega tak łatwo. Zwykle dziecko:
- Ślini się. Gruczoły ślinowe traktują wyrzynający się ząbek jako resztki pożywienia, które trzeba jak strawić. Jednak samo ślinienie się nie zawsze oznacza, rychłe pojawienie się ząbka. Czasem to tylko wynik rozwoju gruczołów ślinowych i na mleczaki trzeba jeszcze poczekać.
- Wszystko gryzie. Zabawki, gryzaki, własne piąstki, brodawki mamy podczas karmienia. Dziecko próbuje różnych metod, by ukoić ból towarzyszący ząbkowaniu. Czasem dziąsła są tak opuchnięte, że dochodzi do stanów zapalnych. Jeśli trwa to dłużej niż kilka dni, warto skonsultować się z pediatrą.
- Jest niespokojne. Gdy ból się utrzymuje, dziecko może być płaczliwe, marudne, trudno je uspokoić, ma problemy ze snem. Staraj się nie tracić cierpliwości. Twoja obecność z pewnością poprawi jego samopoczucie.
- Nie ma apetytu. Choć bez przerwy coś wkłada do buzi, nie chce jeść. Ssanie może wywołać u niego jeszcze większe rozdrażnienie. Z jednej strony malec domaga się piersi, by rozmasować dziąsła, ale po chwili rezygnuje, ponieważ ssanie nie przynosi ulgi. Mimo to staraj się przystawiać go do piersi jak najczęściej.

Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj