Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu

Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.
Zmiany hormonalne w trakcie ciąży zwiększają ryzyko problemów stomatologicznych.  

– Około 2-3 miesiąca ciąży pojawia się ciążowe zapalenie dziąseł. Objawia się ono zaczerwienieniem, obrzękiem, tkliwością i krwawieniami dziąseł. Podczas szczotkowania pojawia się krew, kobieta zaczyna słabiej czyścić zęby i koło się zamyka -  mówi dr Ewa Franczak lekarz dentysta I stopnia stomatologii ogólnej z NZOZ Prima-Dent w Warszawie. - Powstaje coraz grubsza płytka nazębna, toksyny bakteryjne drażnią dziąsło, dlatego krwawi ono jeszcze intensywniej.

Zaniechanie leczenia dentystycznego może doprowadzić do przejścia zapalenia dziąseł w zapalenie przyzębia, czyli stanu chorobowego obejmującego głębsze tkanki. Dodatkowo częste spożywanie pokarmów oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i mogą nasilać zmiany próchnicze.

W przebiegu nieleczonych, przewlekłych zapaleń w jamie ustnej może dojść do wysiewu toksyn bakteryjnych do naczyń krwionośnych, które przenoszą się wraz z krwią do płodu. W skrajnych przypadkach uogólnione zakażenie doprowadza do przedwczesnego porodu lub poronienia.

Ryzyko takich zaburzeń można całkowicie wyeliminować, stosując profilaktykę stomatologiczną. Z tego względu stomatolodzy i położnicy apelują, by kobiety ciężarne regularnie odwiedzały gabinet dentystyczny.

– Takie wizyty powinny być przynajmniej dwie – dodaje dr Franczak. - Pierwsza tuż na początku ciąży. Ta wizyta ma na celu zbadanie jamy ustnej, ewentualnie przeprowadzenie sanacji czy ekstrakcji zębów, które też można wykonywać w ciąży w określonym czasie. Druga wizyta po okresie 4-6 miesięcy.

Do stomatologa warto udać się również w momencie przygotowania do ciąży. Na tym etapie, w razie potrzeby, można jeszcze bezpiecznie wykonać badanie radiologiczne zęba. Kobietom ciężarnym zwykle odradza się tego typu diagnostykę, ponieważ promieniowanie rentgenowskie może mieć szkodliwy wpływ na płód.

Polecamy: Jak dbać o zęby w ciąży?

Zobacz, dlaczego zaniedbania wizyt u stomatologa mogą zagrażać ciąży.

Źródło: Newseria.
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy