GRY
 
 

Nasza "debata" prezydencka: Andrzej Duda odpowiedział jako pierwszy

Obydwu kandydatom zadaliśmy te same pytania: jak chcą wspierać młodych ludzi, by decydowali się na posiadanie dziecka, jak chcą poprawić opiekę zdrowotną i o sześciolatki w szkołach. Jako pierwszy na nasze pytania odpowiedział Andrzej Duda.

fot. Materiały prasowe
Zachęcamy, żebyście wzięli udział w wyborach prezydenckich, bo w ten sposób można wpływać na to, co dzieje się wokół i na przyszłość, jaką będą miały nasze dzieci.
Dlatego obydwu kandydatom na urząd Prezydenta RP w naszej mini debacie prezydenckiej zadaliśmy te same pytania o politykę rodzinną, jaką zamierzają prowadzić po wygranych wyborach. Co obiecują młodym rodzicom i osobom, które nie wiedzą, czy zdecydować się na dziecko?
Mamy nadzieję, że merytoryczne odpowiedzi obydwu kandydatów pomogą nam dokonać dobrego wyboru 24 maja.
Jako pierwszy na nasze pytania odpowiedział Andrzej Duda. Czekamy na odpowiedzi Bronisława Komorowskiego.

W Polsce znów rodzi się mniej dzieci (dane za I kwartał 2015). W jaki sposób zamierza Pan zachęcać Polaków do posiadania potomstwa, aby nie groziła nam katastrofa demograficzna?


Andrzej Duda: Obiecuję, że absolutnym priorytetem będą dla mnie działania zmierzające do tego, żeby w Polsce rodziło się więcej dzieci i żeby jak najwięcej młodych rodziców mogło się cieszyć tym nieprawdopodobnym szczęściem. Obiecuję, że na samym początku mojej kadencji prześlę projekty wprowadzające 500 zł dodatek na dzieci oraz podnoszące kwotę wolną od podatku do 8000 zł.
W dalszej kolejności planuję przygotować propozycje polepszające sytuację rodzin poprzez obniżenie wieku emerytalnego, wprowadzenie zapisów nagradzających osoby poświęcające się opiece nad rodziną oraz przede wszystkim wsparcie dla mikroprzedsiębiorców i przedsiębiorstw rodzinnych.


Na wizytę do kardiologa dziecięcego czeka się ponad 3 miesiące, podobne kolejki są do innych specjalistów. W Polsce zaczyna brakować pediatrów, a opieka stomatologiczna nad dziećmi jest jedną z najgorszych w Europie: studenci z krajów skandynawskich przyjeżdżają do Polski oglądać próchnicę u małych dzieci. Jaki ma Pan pomysł na poprawę stanu opieki zdrowotnej nad dziećmi? Czy zostaną przywrócone gabinety lekarskie i stomatologiczne w szkołach?


Andrzej Duda: Przywrócenie gabinetów lekarskich i stomatologicznych w szkołach jest absolutnym priorytetem. Będę o to zabiegał w rządzie i stanowczo domagał się podjęcia tu szybkich działań.  Zakładam, że dostęp do lekarzy specjalistów szybko i znacząco się poprawi, jeśli nastąpi likwidacja NFZ i reforma systemu finansowania świadczeń medycznych.
W przypadku kardiologii dziecięcej należałoby rozważyć, czy nie powinno się w niej znieść limitowania świadczeń. Będę chciał o tym rozmawiać.

Czy uważa Pan, że to rodzice powinni decydować o tym, czy ich sześcioletnie dzieci pójdą do pierwszej klasy?

Andrzej Duda: Rodzice mają prawo decydować kiedy ich dzieci mają iść do pierwszej klasy. To jest ich prawo i państwo nie może prowadzić uszczęśliwiania i ujednolicania rodzin na siłę. System edukacji ma wspierać rodziny w wychowaniu, a nie wprowadzać sztuczne bariery.

Czytaj też: Czy Polska kocha dzieci? Czy dzieci są pod dobrą opieką?
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!
Doładuj
Przeładuj