Bronisław Komorowski, Andrzej Duda, wybory prezydenckie 2015, kandydat na prezydenta, kandydaci na prezydenta, polityka prorodzinna
fot. źródło: Wikipedia

Nasza „debata” prezydencka: pytamy kandydatów, jak chcą wspierać rodziców

Kandydatów na urząd Prezydenta RP: Andrzeja Dudę i Bronisława Komorowskiego zapytaliśmy, jak zamierzają wspierać polskich rodziców. Czekamy na odpowiedzi.
Bronisław Komorowski, Andrzej Duda, wybory prezydenckie 2015, kandydat na prezydenta, kandydaci na prezydenta, polityka prorodzinna
fot. źródło: Wikipedia

O konieczności wspierania młodych ludzi w decydowaniu się na zakładanie rodziny i posiadanie potomstwa mówił każdy z kandydatów na urząd Prezydenta. Wiele pod tym względem już zmieniło się na lepsze: wydłużono urlopy macierzyńskie, wprowadzono urlopy dla ojców. Rodzice, którzy mają troje i więcej dzieci otrzymali wsparcie w postaci Karty Dużej Rodziny. Dzięki tym działaniom w 2014 roku po raz pierwszy udało się zahamować spadek liczby urodzeń. Niestety, w I kwartale 2015 roku znów przyszło na świat mniej dzieci. Demografowie oceniają, że jeśli sytuacja się nie zmieni, grozi nam katastrofa demograficzna.

Polecamy: Ranking najbogatszych kobiet w Polsce

Ale problemów, z którymi zmagają się polscy rodzice nie ubyło. Najpoważniejszy z nich to opieka zdrowotna nad dziećmi - oceniana przez rodziców jako niewystarczająca. Dziecko powinno być jak najszybciej diagnozowane i leczone, tymczasem często wiele miesięcy musi czekać na wizytę do specjalistów. Czeka się również na diagnostykę i na leczenie - a to może niekorzystnie wpłynąć na cały rozwój dziecka (czytaj też: 10 objawów, których nie możesz przeoczyć u dziecka).

Wiele sporów wzbudza nadal konieczność posyłania dziecka w wieku 6 lat do pierwszej klasy.

Prezydent RP, jako pierwsza osoba w państwie, ma inicjatywę ustawodawczą i wpływ na kształt stanowionego prawa. Dlatego obaj kandydaci na urząd Prezydenta RP: Andrzej Duda i Bronisław Komorowski w ramach naszej małej "debaty prezydenckiej" otrzymali od nas 3 pytania dotyczące polityki prorodzinnej, którą zamierzają prowadzić w przypadku wygrania wyborów.

  1. W Polsce znów rodzi się mniej dzieci (dane za I kwartał 2015). W jaki sposób zamierza Pan zachęcać Polaków do posiadania potomstwa, aby nie groziła nam katastrofa demograficzna?
     
  2. Na wizytę do kardiologa dziecięcego czeka się ponad 3 miesiące, podobne kolejki są do innych specjalistów. W Polsce zaczyna brakować pediatrów, a opieka stomatologiczna nad dziećmi jest jedną z najgorszych w Europie: studenci z krajów skandynawskich przyjeżdżają do Polski oglądać próchnicę u małych dzieci. Jaki ma Pan pomysł na poprawę stanu opieki zdrowotnej nad dziećmi? Czy zostaną przywrócone gabinety lekarskie i stomatologiczne w szkołach?
     
  3. Czy uważa Pan, że to rodzice powinni decydować o tym, czy ich sześcioletnie dzieci pójdą do pierwszej klasy?

Czekamy na odpowiedzi obu Kandydatów. Odpowiedzi pokażą, na ile sprawy, z jakimi na co dzień borykają się młodzi rodzice, są ważne dla Kandydatów na urząd Prezydenta RP. Mamy nadzieję, że będzie to podpowiedź dla młodych rodziców, na kogo głosować 24 maja 2015 r. w wyborach prezydenckich.

Uwaga: odpowiedzi Andrzeja Dudy
Odpowiedzi Bronisława Komorowskiego
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy