szkoła, debiut pierwszoklasisty
fot. Fotolia

Przed debiutem w szkole

Twoje dziecko zadebiutuje wkrótce w roli ucznia, a w twojej głowie już kłębi się mnóstwo pytań. Czy rozmawiać z dzieckiem o szkole podczas wakacji? Czy już teraz przygotować je na mające nastąpić zmiany? Jaka będzie ta szkolna rzeczywistość? Odpowiadamy na najczęstsze pytania rodziców przyszłych pierwszoklasistów.
Aleksandra Sokalska
szkoła, debiut pierwszoklasisty
fot. Fotolia
Wakacje to czas beztroski, odpoczynku, większego spokoju. Jeśli jednak jesteś mamą przyszłego pierwszoklasisty, na pewno czasem rozmyślasz o tym, co nastąpi 1 września. Pewnie trochę się niepokoisz i zastanawiasz, jak to będzie i czy już teraz nie powinnaś jakoś swojego dziecka do debiutu w szkole przygotować.

W wakacje powinnam nadrobić z dzieckiem zaległości?

To bardzo częsty błąd, który popełniają rodzice pierwszoklasistów. Denerwują się, czy dziecko sobie poradzi, czy dostatecznie jest przygotowane do roli ucznia i chcą na gwałt jeszcze nadrobić wszelkie braki. A miesiące letnie nie służą zdobywaniu wiedzy. W końcu po to wymyślono wakacje, by móc odpocząć od nauki! Poza tym przygotowanie dziecka do szkoły zaczyna się o wiele, wiele wcześniej – już w przedszkolu, a potem kontynuowane jest w zerówce. Tam nauczyciele tak organizują zajęcia, aby jak najbardziej ułatwić dzieciom szkolny start: uczą czytania, liczenia, przygotowują do pisania, zachęcają do rozwoju plastycznego, muzycznego i ruchowego. Nawet jeśli rodzicom wydaje się, że dziecko ma pewne braki, powinni pozwolić mu latem odpocząć. Na naukę przyjdzie czas we wrześniu – już na starcie warto zadbać, by pierwszoklasista się do niej dobrze przykładał, wtedy na pewno szybko nadrobi ewentualne braki.  

Zobacz: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe
Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy sześciolatka? - film
Jak wspierać rozwój mowy dziecka, które idzie do szkoły? Jakie kompetencje językowe powinien posiadać uczeń pierwszej klasy?

Czy już latem kupować podręczniki do pierwszej klasy?

Każdy wychowawca sam ustala zestaw podręczników, z których ma zamiar korzystać, więc ich kupowanie jest bezcelowe. Tytuły książek poznasz we wrześniu. Czasem nie trzeba ich szukać w księgarniach, bo są rozprowadzane bezpośrednio w klasie. Jeśli rodzice poznali tytuł podręczników wcześniej i kupili je jeszcze w czasie wakacji, nie powinni przeglądać ich razem z dzieckiem „na zapas". W ten sposób sprawią tylko, że pierwszoklasista szybko zacznie się w szkole nudzić. Poza tym nauczyciel modernizuje niektóre ćwiczenia czy polecenia, dostosowując je do własnych planów.

Co kupić pierwszoklasiście jeszcze podczas wakacji?

Jeszcze w czasie wakacji możesz zaopatrzyć przyszłego pierwszoklasistę w niezbędne rzeczy. Koniecznie do zakupów wciągnij dziecko, dzięki temu pójście do szkoły będzie kojarzyło z czymś wyjątkowym, czymś, na co warto czekać.
  • Tornister. Powinien być na tyle duży, by pomieścił swobodnie książki o formacie A4. Dobrze, gdy ma usztywniany tył – dzięki temu plecy dziecka łatwiej zniosą ciężar książek.
  • Piórnik z przyborami. A więc z ołówkami (na początku dzieci piszą głównie nimi), długopisem, piórem i oczywiście kredkami. Przyda się również linijka, temperówka i gumka do gumowania.
  • Zeszyty. 16-kartkowe w kratkę i w małą linię (najlepsze są takie, w których środkowa linia jest innego koloru – to ułatwia dziecku pisanie). Potrzebne są też zazwyczaj zeszyty do języka obcego (w małą linię) i religii (w kratkę).  
  • Worek z butami. W wielu szkołach wymagane są buty na białej podeszwie (czarne często brudzą podłogę).
  • Strój gimnastyczny. Koszulka ze spodenkami na cieplejsze dni, a na chłody lekki dres.
  • Pojemnik na kanapki i bidonik na picie. Dziecko w szkole powinno zjeść drugie śniadanie.
Sprawdź: Czy stać cię na wyprawkę pierwszoklasisty?

Co robić, jeśli w pierwszej klasie dziecko nie będzie znało rówieśników?

Jeśli do tej pory zgodnie bawiło się z kolegami, jest otwarte, dość pewne siebie, to nie trzeba się martwić – bez trudu nawiąże nowe znajomości i znajdzie sobie nowych kolegów.
Gdy jednak dziecko ma trudności w nawiązywaniu kontaktów, jest wycofane, boi się nowych osób, już w wakacje możesz spróbować je trochę ośmielić (zapraszaj do domu rówieśników, na urlopie zachęcaj do zabaw z innymi dziećmi). Na początku roku szkolnego porozmawiaj z wychowawcą – trzeba mu powiedzieć, że dziecko nikogo w klasie nie zna, a ma pewne problemy z adaptacją w nowym środowisku. Nauczyciel z pewnością pomoże mu zaaklimatyzować się w grupie.

Czy będę mogła na początku roku szkolnego zmienić dziecku klasę?

Tak, ale ważne jest rozsądne uzasadnienie swojej prośby (bo np. przyjaciel naszego dziecka jest w innej klasie, ale nie dlatego, że bardziej podoba nam się plan lekcji I B – w końcu plany z roku na rok się zmieniają). Dyrektor rozpatruje prośbę i w miarę możliwości (np. przeniesienie nie następuje do klasy, która jest już i tak zbyt liczna) i rzeczywistych potrzeb zazwyczaj spełnia oczekiwania rodziców.

Gdzie dowiedzieć się, o której jest uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego i kto jest wychowawcą klasy?

Informacje te zwykle w ostatnich dniach sierpnia zostają wywieszone na drzwiach wejściowych szkoły. Można też zadzwonić do sekretariatu, albo wejść na szkolną stronę internetową i sprawdzić w serwisie informacyjnym, o której rozpoczyna się rok szkolny.

Jak wygląda pierwszy dzień w szkole?

W każdej pewnie nieco inaczej, bo jest to uwarunkowane szkolną tradycją i wewnętrznymi procedurami. Na pewno jednak nie może obejść się bez wspólnego spotkania wszystkich uczniów, nauczycieli i dyrektora na sali gimnastycznej. Dyrektor szkoły uroczyście wita pierwsze klasy, potem wychowawcy z pierwszakami i ich rodzicami przechodzą do sal. Tam wychowawcy poznają się z dziećmi i rodzicami, przekazują wstępny plan lekcji i najpotrzebniejsze informacje (jak wygląda przyprowadzanie dziecka do klasy, jego odbieranie ze szkoły, jakie rzeczy trzeba przynieść na jutro, czym dzieci będą się na początku zajmować itp.).
W wielu szkołach istnieje też zwyczaj pasowania pierwszaka na ucznia. Tę uroczystość zwykle organizuje się po miesiącu pobytu w szkole, kiedy dzieci nieco okrzepną w nowych warunkach.

Sprawdź także: Jak przygotować dziecko do szkoły? – 7 sposobów, które na pewno pomogą
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy