GRY
 
 

Dekalog superrodzica

Nikt z dnia na dzień nie staje się rodzicem doskonałym. Ale tego też można się nauczyć. Trzeba tylko zacząć. Jak? Przeczytaj rady Superniani.

Nikt z dnia na dzień nie staje się rodzicem doskonałym. Ale – jak niemal wszystkiego – tego też można się nauczyć. Trzeba tylko zacząć. Jak? Przeczytaj rady Superniani.
1. Kochaj
Dziecko darzy nas od chwili narodzin miłością bezbrzeżną i takiej też oczekuje od nas. Nawet jeśli zrobi coś nie tak, powinno wiedzieć, że to w niczym nie osłabia naszego uczucia.

2. Szanuj
Dziecko to przede wszystkim człowiek. Należy mu się więc szacunek. Wzmocnimy w ten sposób jego wiarę we własne siły i zwiększymy samoocenę.

3. Słuchaj
Jeśli oczekujemy, aby dziecko liczyło się z naszym zdaniem, pozwólmy i jemu wypowiedzieć się na ważne dla niego tematy. Dzięki temu dowiemy się, co jest dla niego ważne, i będziemy mogli skutecznie je wspierać.

4. Rozmawiaj
Rozmowa wzmacnia i integruje. Z czasem przerodzi się w bardziej partnerskie dyskusje i pozwoli na utrzymanie kontaktu z dzieckiem w miarę dorastania.

5. Ufaj
Obdarzenie zaufaniem daje dziecku poczucie odpowiedzialności. Utwierdza w przekonaniu, że jest tego zaufania warte. Okazując zaufanie, wzmacniamy również nasz autorytet.

6. Wspieraj
Dziecko musi mieć przekonanie, że w każdej sytuacji staniemy po jego stronie. Nawet gdy popełni błąd, to my powinniśmy pomóc mu go naprawić.

7. Poznawaj
Bądźmy blisko naszego dziecka. Interesujmy się jego pasjami. Dowiadujmy się, co jest dla niego ważne. Czego się obawia i o czym marzy. Wówczas będzie nam łatwiej mądrze rozwijać jego zdolności i pasje.

8. Nagradzaj
Doceniaj sukcesy, nawet te najmniejsze. Dziecko musi wiedzieć, że sprawia nam w ten sposób radość i zdobywa nasze uznanie. To wzmacnia jego poczucie własnej wartości. Uczymy też wzorów właściwego postępowania.

9. Stawiaj granice
Dziecko musi od najmłodszych lat mieć jasną informację o tym, co jest przez nas akceptowane, a czego nie pochwalamy czy wręcz zabraniamy. Pamiętajmy zawsze, aby wyjaśnić dziecku, dlaczego pewnych rzeczy nie wolno mu robić.

10. Bądź wzorem
Jeśli oczekujemy, aby nasze dziecko prezentowało określoną postawę, musimy przede wszystkim być dla niego przykładem. Dziecko, naśladując nasze zachowania, osiągnie zamierzony cel.

Dorota Zawadzka, Superniania
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj