GRY
 
 

Dentobus Wiewiórki Julii

Inauguracja ogólnopolskiego projektu mobilnej stomatologii – Dentobus Wiewiórki Julii.

dentobus, fundacja wiewiórki julii
4 września w siedzibie Rzecznika Praw Dziecka odbyło się spotkanie prasowe poświęcone uruchomieniu ogólnopolskiego projektu mobilnej opieki stomatologicznej – Dentobus Wiewiórki Julii. Konferencja została zorganizowana przez Rzecznika Praw Dziecka - Marka Michalaka i dr Dżuliettę Kiworkową, prezesa Fundacji Wiewiórki Julii.

Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak Honorowy Patron akcji zatroskany o stan uzębienia dzieci w Polsce, od początku objęcia funkcji postulował, aby polepszyć dostęp najmłodszych obywateli do podstawowej opieki stomatologicznej. Widząc problem likwidowanych gabinetów stomatologicznych w szkołach i przedszkolach oraz znaczne ograniczenia w dostępie do publicznej opieki stomatologicznej – szczególnie w małych miejscowościach i na wsi – wielokrotnie wskazywał właściwym instytucjom na możliwość stworzenia mobilnych gabinetów, tzw. dentobusów. Dzisiaj ten postulat dzięki staraniom Fundacji Wiewiórki Julii staje się rzeczywistością i tysiącom dzieci zostaje stworzona możliwość poprawy stanu zdrowia.

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia oparty na przeprowadzonych w ramach programu „Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej” z 2011 roku, wskazuje na poważny problem próchnicy wśród małoletniej populacji Polaków. Statystyki są alarmujące i wynoszą odpowiednio:
  • 79,9% u 5-latków,
  • 90,5% u 7-latków,
  • 91,8% u 15-latków.
Przyczyn złego stanu uzębienia u małoletnich Polaków jest wiele. Do najważniejszych zaliczamy:
  • brak systemowej opieki profilaktyczno – leczniczej nad dziećmi z uzębieniem mlecznym,
  • niska świadomość prozdrowotna rodziców,
  • brak środków na leczenie dzieci,
  • utrudniony dostępu do publicznych placówek dentystycznych,
  • źle zorganizowana i niesprawnie funkcjonująca opieka dentystyczna w kraju,
  • zamykanie gabinetów stomatologicznych w szkołach.
Światowa Organizacja Zdrowia nakłada na nasz kraj obowiązek zmniejszenia wskaźnika próchnicy u dzieci do poziomu 80%. Ma on zostać spełniony do 2020r.

Konieczne jest zatem zabezpieczenie dotychczas funkcjonujących gabinetów stomatologicznych w szkołach, szczególnie, że jest to miejsce, w którym świadczenia stomatologiczne mogą otrzymać dzieci z rodzin o niskich dochodach oraz te z rodzin wielodzietnych – podkreśla Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

Wyniki badań stanu uzębienia dzieci są na tyle niepokojące, że upoważniają do podejmowania niekonwencjonalnych metod jego poprawy, do których zaliczam tzw. dentobusy – konkluduje Rzecznik.

Dentobus Wiewórki Julii

Po Polsce jeżdżą już mammobusy i krwiobusy – niedługo na Polskich drogach pojawią się dentobusy Wiewiórki Julii. Kiedyś w każdej szkole był stomatolog. Jego miejsce zajęły sklepiki ze słodyczmi i napojami. Co dalej z przyszłością zębów naszych dzieci? Odpowiedzią Fundacji Wiewiórki Julii jest dentobus, który oferować będzie kompleksową opiekę stomatologiczną.

Dentobus, czyli autobus z gabinetem i zespołem stomatologów na pokładzie ma na celu ratowanie fatalnego stanu zębów u polskich dzieci.
Mobilna opieka medyczno – stomatologiczna to nie nowość. Ta inicjatywa z powodzeniem działa w wielu krajach świata, m.in. w Indiach, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Niemczech, czy Francji. W Polsce, Dentobus Wiewiórki Julii pojawi się w pierwszej kolejności w małych miastach i wsiach, wszędzie tam gdzie dostęp do opieki stomatologicznej jest utrudniony lub wręcz niemożliwy.

Redakcja poleca: 10 przyczyn złego zachowania [WIDEO]
Wbrew pozorom coś, co dla ciebie jest błahostką, może wpływać na dziecko i jego zachowanie.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami