nogi
fot. Fotolia

Pokaż nogi, czyli czas na depilację!

Nawet najzgrabniejsze nogi tracą na atrakcyjności, gdy porastają je ciemne włoski. Czas na depilację!
nogi
fot. Fotolia
Depilacja nóg to obowiązkowy zabieg, gdy chcesz założyć letnią spódnicę. Sprawdź, który ze sposobów walki ze znienawidzonym zarostem jest najwygodniejszy.

Golenie maszynką – szybkie i proste

To najłatwiejsza metoda depilacji. Zabieg wykonuj podczas kąpieli lub tuż po niej, stosując specjalną piankę lub żel, które zmiękczają skórę. Zapomnij o goleniu „na sucho”, bez żadnego środka! Może się to skończyć podrażnieniem skóry – bólem i zaczerwienieniem. Często wymieniaj ostrza w maszynce i nie dociskaj ich mocno do ciała. Po depilacji wklep w skórę kosmetyk opóźniający wzrost włosków.
 • Zalety – to metoda bardzo tania (maszynka kosztuje kilka złotych), szybka i bezbolesna. Zabieg możesz wykonać w każdych warunkach i o każdej porze dnia.
 • Wady – golenie musisz często powtarzać, bo dwa–trzy dni po zabiegu włoski odrastają grubsze i ciemniejsze.
Redakcja poleca: 9 zastosowań oleju kokosowego dla niemowląt i dzieci [WIDEO]
Jeśli lubisz naturalne kosmetyki do pielęgnacji dziecka, sięgnij po olej kokosowy. Zobacz, do czego możesz go używać w pielęgnacji niemowląt i dzieci - będziesz pod wrażeniem!

Łagodne rozpuszczanie – depilator chemiczny

Depilatory chemiczne (kremy, mleczka, pianki, żele) rozpuszczają główny budulec włosa – keratynę. Większość kremów niszczy jednak tylko zewnętrzną część włosa, nie usuwając cebulki. Przed użyciem środka sprawdź, czy nie jesteś na niego uczulona. Posmaruj fragment skóry, która ma być depilowana, i odczekaj 24 godziny. Jeżeli nie będziesz miała objawów alergii, nałóż krem i po kilku minutach zbierz go plastikową szpatułką. Nie pozwól, by specyfik wysechł. Następnie zmyj resztki ciepłą wodą i nawilż skórę balsamem.
 • Zalety – to szybki sposób depilacji (dobry, jeżeli masz problemy z pękającymi naczynkami krwionośnymi). Sprawdza się zwłaszcza przy usuwaniu włosków z delikatnych okolic bikini.
 • Wady – włoski odrastają już po czterech–pięciu dniach.

Skuteczne depilatory – elektryczne

Włoski wraz z cebulkami są wyrywane przez wirujące pęsetki. Nie możesz z nich korzystać, jeżeli cierpisz na jakieś choroby skóry. Przed zabiegiem zrób sobie ciepłą kąpiel, która zmiękczy naskórek. Ale uwaga – tuż przed samym usuwaniem włosków skóra musi być sucha. Nowoczesne depilatory wyposażone są w  nakładki chłodzące lub masujące, które łagodzą ból.
 • Zalety – możesz cieszyć się gładkimi nogami nawet przez trzy tygodnie. Depilatory są bardzo dokładne – usuwają włoski o długości 0,5 mm. Odrastają cieńsze i jaśniejsze.
 • Wady – to metoda bolesna. Depilator niektóre włosy wyrywa, inne tylko urywa. Odrastają potem nierównomiernie i nieraz wrastają pod skórę, tworząc krostki.

Wosk na gorąco i zimno

Wyrywanie włosków z cebulkami. Wosk na ciepło rozgrzej w kuchence mikrofalowej lub pod gorącą wodą, wosk na zimno potrzymaj w dłoniach. Pamiętaj, że bardzo gorący kosmetyk zwiększa ryzyko wystąpienia żylaków i osłabia tkankę naskórka, a za chłodny sprawia, że depilacja jest bardziej bolesna. Zabieg najlepiej przeprowadź po kąpieli, ale na suchym ciele. Rozprowadź wosk na fragmencie skóry, a następnie naklej plaster i oderwij go szybkim ruchem (pod włos). W sklepach znajdziesz plastry od razu z woskiem, które przyklejasz do skóry i odrywasz z włoskami. Resztki kosmetyku po zabiegu zmyj oliwką. Zrezygnuj z tej metody, jeżeli jesteś w ciąży, masz kłopoty z żylakami i pękającymi naczynkami krwionośnymi.
 • Zalety – włoski odrastają dopiero po trzech–czterech tygodniach, są wtedy rzadsze i bardziej miękkie. Mogą jednak wrastać.
 • Wady – zabieg jest bolesny i czasochłonny. Można go stosować dopiero wtedy, gdy włosy mają około 3 mm długości. Po depilacji mogą wrastać pod skórę.

Skóra pod ochroną

Pamiętaj, że tuż po depilacji nie powinnaś:
 • Używać dezodorantu z alkoholem – oczywiście chodzi tylko o świeżo wydepilowaną skórę.
 • Szorować gładkiej skóry ostrą gąbką czy masażerem – to skuteczny zabieg kilka dni po usunięciu włosków – pomaga w usunięciu martwych komórek skóry i odsłania ukryte pod nimi małe włoski.
 • Opalać się 24 godziny przed i po depilacji – słońce czy solarium mogą spowodować podrażnienia skóry.
ZOBACZ TEŻ: Co zrobić, by nogi były jak marzenie

Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy