depresja poporodowa
fot. Adobe Stock

Młode mamy cierpią, ale bardzo niechętnie o tym mówią

Najnowsze badania potwierdzają, że jest to duży problem kobiet i jedno z najczęstszych zaburzeń emocjonalnych młodych mam.
Agnieszka Majchrzak
depresja poporodowa
fot. Adobe StockLęk, niepewność to problem bardzo wielu kobiet na starcie ich macierzyństwa. Ale o tym nie mówi się głośno, bo która mama chce się przyznać, że nie radzi sobie. To tak, jakby powiedzieć, że jest całkowicie do kitu. To dobry moment na zwrócenie szczególnej uwagi na problem depresji okołoporodowej, która dotyka młode mamy - w sobotę 23 lutego obchodzony jest Dzień Walki z Depresją

Depresja dotyka 30 proc. młodych mam

Nauka nie znalazła jednej przyczyny powodującej, że część kobiet po porodzie przeżywa zaburzenia nastroju. Ale z pewnością sprzyja temu obecny w mediach wizerunek "matki idealnej", która po narodzinach dziecka jest atrakcyjna i doskonale radzi sobie w opiece nad dzieckiem.

Prawda jest taka, że kiedy kobieta urodzi dziecko, oczy wszystkich skierowane są na maluszka. Dziecko staje się centrum wszystkiego. Nikt specjalnie nie pochyla się nad młodą mamą debiutującą w tej najważniejszej, ale też bardzo trudnej życiowo roli. Temat samopoczucia psychicznego kobiety zwykle nie jest poruszany, a często wręcz pomijany podczas wizyt ginekologicznych w ciąży i po porodzie.

Na szczęście ma się to zmienić. W nowych standardach okołoporodowych, obowiązujących od stycznia 2019 roku, wprowadzono zasadę, że kobieta będzie poddana ocenie ryzyka i nasilenia objawów depresji poporodowej w trakcie ciąży i po porodzie. Jeżeli badanie wykaże, że kobieta ma depresję, to w zależności od jej stanu, będzie można jej zaproponować grupę wsparcia, pomoc położnej, wizytę u psychologa lub psychiatry.

Trudne stany emocjonalne i lęki związane z pojawieniem się dziecka są doświadczeniem wielu młodych mam. Jak podaje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, nawet od 13 do 30 proc. mam doświadcza depresji poporodowej, a aż u 85 proc. kobiet występuje smutek poporodowy, tzw. "baby blues".
Redakcja poleca: Baby blues - film
Co to jest baby blues? Jak sobie z tym radzić? O baby blues opowiada nasz ekspert. Zobacz film.

Cierpi mama, dziecko, rodzina

Depresja pojawia się w pierwszym roku od narodzenia dziecka - najczęściej w ciągu pierwszych 6 tygodni po porodzie. Jej objawami są:
 
 • niepokój,
 • płaczliwość,
 • wyczerpanie,
 • niecierpliwość,
 • rozdrażnienie,
 • nieufność,
 • brak uczuć dla niemowlęcia i niechęć do opieki nad niemowlęciem,
 • nadwrażliwość,
 • nerwowość,
 • smutek.

- Depresja poporodowa wyróżnia się na tle innych zaburzeń depresyjnych obecnością objawów bezpośrednio związanych z macierzyństwem i relacją z nowonarodzonym dzieckiem - poczucie bycia złą matką, niemożność opiekowania się dzieckiem, postrzeganie dziecka jako wyjątkowo kłopotliwego – mówi z Fundacji Urszula Kubicka-Kraszyńska.

Depresja poporodowa nie jest jedynie problemem kobiety. Cierpi na tym cała rodzina, zagrożona jest tworząca się więź między nią a dzieckiem, co może źle wpłynąć na rozwój maluszka.

Skąd ta depresja?

Do tej pory nauka nie znalazła jednej, konkretnej przyczyny powodującej, że część kobiet po porodzie przeżywa trudności i zaburzenia nastroju. Badania pokazują jednak, że są sytuacje sprawiające, że dana kobieta jest bardziej narażona na wystąpienie depresji poporodowej. Są to m.in.:
 
 • depresja lub inne problemy psychiczne w przeszłości,
 • negatywne doświadczenia związane z ciążą i porodem,
 • brak wsparcia ze strony rodziny lub przyjaciół,
 • trudna sytuacja życiowa i stresujące wydarzenia (np. samotne macierzyństwo, utrata pracy, problemy w związku),
 • reakcja na gwałtowne zmiany hormonalne po porodzie,
 • choroby tarczycy.

- Istotnym czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu depresji poporodowej jest również presja nierealistycznego, a bardzo rozpowszechnionego w kulturze masowej wizerunku "matki idealnej", która po narodzinach dziecka jest atrakcyjna, pełna energii, doskonale sobie radzi w opiece nad dzieckiem i ma wsparcie swojego partnera – mówi psychoterapeutka Fundacji Joanna Fejfer-Szpytko.

Fundacja dajemy Dzieciom Siłę pomaga kobietom z depresją

Depresja w skrajnych wypadkach, nieleczona, może doprowadzić do śmierci. Dlatego tak istotna jest odpowiednio wczesna reakcja otoczenia. W leczeniu depresji pomagają:
 
 • wsparcie bliskich,
 • pomoc psychologiczna,
 • a w nasilonych objawach konsultacja lekarza psychiatry i leczenie farmakologiczne.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przygotowała broszurę edukacyjną "Gdy macierzyństwo nie cieszy" na temat okołoporodowych zaburzeń nastroju. W swoim warszawskim Centrum Dziecka i Rodziny oferuje bezpłatne wsparcie dla kobiet mających trudności emocjonalne podczas ciąży i po porodzie oraz ich partnerów. Prowadzi je doświadczony zespół terapeutów.

Możliwa jest konsultacja psychologiczna, terapia indywidualna i grupowa. Jest również możliwość skorzystania z pomocy lekarza psychiatry. Są też placówki pomagające rodzicom w całej Polsce, w których pracuje przeszkolony przez Fundację personel. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Napiszcie w komentarzach, jak wyglądały początki waszego macierzyństwa, czy też zmagałyście się z depresją poporodową, a może z "baby bluesem"?

Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
  [content:0_23638,0_16953,1_3673,2_1196:PsychologicalTest]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy