Depresja w ciąży
fot. AdobeStock

Depresja w ciąży: objawy, wpływ na dziecko, leczenie

Depresję w ciąży diagnozuje się stosunkowo rzadko, ponieważ zwykle za wahania nastroju u przyszłej mamy obwinia się ciążowe hormony. Tymczasem uczucie przygnębienia, senność czy obniżona samoocena mogą wskazywać u ciężarnej właśnie na depresję. Depresja przed porodem może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu, a nieleczona – być wstępem do depresji poporodowej.
Dominika Bielas
Depresja w ciąży
fot. AdobeStock
Stany depresyjne w ciąży ma co czwarta przyszła mama. Depresja, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, może być mylona z huśtawkami nastroju, za którą odpowiedzialne są hormony ciążowe (mimo że żadne badania naukowe jednoznacznie tego nie potwierdziły). Depresja może mieć wpływ na przebieg ciąży, a także na dalszy rozwój dziecka, dlatego tak ważne jest, by była odpowiednio wcześnie diagnozowana. A to wcale nie jest takie trudne! Podpowiadamy, jak rozpoznać sygnały świadczące o depresji przedporodowej w ciąży i jak ją leczyć u przyszłej mamy. 

Spis treści:
 1. Depresja w ciąży - przyczyny
 2. Depresja w ciąży - objawy
 3. Depresja w ciąży - wpływ na dziecko
 4. Depresja w ciąży - leczenie
 5. Depresja w ciąży – pomoc bliskich
 6. Depresja ciążowa: Test Becka 

Depresja w ciąży - przyczyny

Wielkie znaczenie dla kondycji psychicznej przyszłej mamy ma to, czy w czasie ciąży czuje spokój i ma poczucie bezpieczeństwa, czy boryka się z różnego rodzaju trudnościami. Załamania nerwowe w ciąży mogą wywołać takie czynniki, jak np.:

Depresja w ciąży - objawy

Ciężarna, która cierpi na depresję, odczuwa przygnębiający smutek, przewlekłe zmęczenie, może nie mieć motywacji do wstania z łóżka. Zwykle na skutek tego przestaje też dbać o siebie, prawidłowo się odżywiać, itp. Jeżeli stan ten trwa ponad dwa tygodnie, powinna zgłosić się do specjalisty. 

Dodatkowymi sygnałami alarmowymi świadczącymi o tym, że kobieta może zmagać się z depresją w ciąży, są:
 • trudności z koncentracją
 • izolowanie się od rodziny i przyjaciół
 • zaburzenia snu: zarówno bezsenność, jak i nadmierna senność
 • utrata zainteresowania zajęciami, które kobieta zazwyczaj lubi
 • myśli samobójcze
 • poczucie beznadziei i niepokoju
 • poczucie winy
 • zmiana nawyków żywieniowych, np. jedzenie kompulsywne lub jadłowstręt
 • drażliwość, wpadanie w gniew, płaczliwość
 • bóle głowy, mięśni.

Depresja w ciąży - wpływ na dziecko

Zaburzenie to przyczynia się do wzrostu poziomu kortyzolu we krwi matki, a tym samym również w organizmie dziecka. Nadmiar tego hormonu powoduje nieprawidłowości w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego u płodu, wpływa też na kształtowanie się jego osobowości. Poza tym ciężarna borykająca się z depresją często nie dba o prawidłową dietę i odpowiednią dawkę ruchu, co także może spowodować wady w rozwoju dziecka. Udowodniono, że depresja w ciąży może zaburzać powstawanie więzi między matką a dzieckiem. Zdarza się, że dzieci, których matki cierpiały na depresję w ciąży, także na nią chorują. Choroba ta może być także przyczyną poronienia lub porodu przedwczesnego.

Depresja w ciąży - leczenie

Jak radzić sobie z depresją w ciąży? Depresja jest chorobą, dlatego nie należy zmagać się z nią samotnie, ale szukać pomocy u specjalistów. Wymaga ona profesjonalnej pomocy i odpowiedniego leczenia. Bardzo ważna jest ścisła współpraca lekarza ginekologa i psychiatry. Czasami w leczeniu konieczne jest przyjmowanie leków i poddanie się psychoterapii indywidualnej. Leki na depresje w ciąży nie powinny być wypisywane przez ginekologa, musi to zrobić specjalista, czyli psychiatra. Skuteczne bywa także dołączenie do grupy wsparcia. Nieleczona depresja może prowadzić nie tylko do powikłań ciążowych i poporodowych, ale bywa również powodem prób samobójczych i śmierci, dlatego nie wolno jej lekceważyć.

Depresja w ciąży – pomoc bliskich

W ciężkich momentach ważne jest wsparcie bliskich – opowiedzenie o problemie, rozmowa na temat swojego samopoczucia. Bardzo istotne jest, by przyszła mama była otoczona miłością, opieką. Taka osoba musi mieć świadomość, że nie jest zdana jedynie sama na siebie. Warto też, by zadbała o siebie, zrelaksowała się. Sen, spotkania z przyjaciółmi, spacery mogą przynosić ukojenie w ciężkich chwilach. Dobry wpływ będzie mieć też aktywność fizyczna odpowiednia dla kobiet w ciąży

Zobacz także: Depresja lękowa: objawy, przyczyny, leczenie

Depresja ciążowa: Test Becka 

Tzw. test depresji Becka zawiera 21 pytań wielokrotnego wyboru – m.in. o odczuwanie przyjemności i smutku, samoocenę, poczucie winy, zainteresowanie światem zewnętrznym, myśli samobójcze. Fundacja Rodzić po Ludzku od lat zabiegała o włączenie badań przesiewowych w kierunku depresji do standardów okołoporodowych. Test powinien być wykonywany trzykrotnie – w pierwszym trymestrze ciąży, miesiąc przed planowanym porodem oraz miesiąc po porodzie. Zleca go lekarz prowadzący ciążę i w zależności od wyniku może skierować pacjentkę do psychiatry. Test Becka można też zrobić samodzielnie online, ale jego wynik należy traktować jedynie jako wskazówkę do ewentualnej wizyty u specjalisty, a nie jako ostateczną diagnozę. 

Szczęśliwa Ciąża z Mamo, To Ja #UstąpCiężarnej
Uwaga! Z hasztagiem #UstąpCiężarnej zakładamy też zamkniętą grupę na Facebooku. Dołączysz?

Zobacz także:
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy