GRY

Co czwarta ciężarna ma problemy ze zdrowiem psychicznym

Choć ciąża wydaje się być najszczęśliwszym okresem w życiu kobiety, to dla wielu pań jest to horror. Najnowsze badania pokazują, że zasięg problemu jest olbrzymi.
Depresja w ciąży
fot. Fotolia
Naukowcy z King's College London postanowili sprawdzić, w jakiej kondycji naprawdę są przyszłe mamy. W ramach badania położne zapytały przyszłe mamy o ich samopoczucie i nastrój. To, co wykazała analiza wyników, mocno zaniepokoiło specjalistów. Choć badania dotyczą Wielkiej Brytanii, to dają do myślenia.

Nie zawsze hormony

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest główną przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiety. Choć o depresji wiemy wiele,  jednak wciąż za mało się o niej mówi. Temat nie powinien być obcy szczególnie tym, którzy... planują powiększenie rodziny. Zazwyczaj za wahania nastroju obwinia się „ciążowe hormony”, jednak żadne badania jednoznacznie tego nie potwierdziły. Natomiast, jak wynika z badań brytyjskich naukowców, aż jedna na cztery kobiety ma problemy ze zdrowiem psychicznym w czasie ciąży. 11 proc. uczestniczek badania cierpiało na depresję, 15 proc. odczuwało niepokój, 2 proc. cierpiało na zaburzenia jedzenia, także 2 proc. pań miało zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Mało kto zdaje sobie sprawę, że zdrowie psychiczne przyszłej matki przekłada się na przebieg ciąży i może mieć wpływ na dalszy rozwój dziecka. Tymczasem te zaburzenia można bardzo łatwo zdiagnozować i równie łatwo leczyć.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Przyczyny i objawy depresji

Niestety nadal powszechnie depresję uważa się za stan umysłu, który jest czymś mało istotnym i przejściowym. Nie traktuje się depresji jak choroby, a to jest choroba, którą należy leczyć. Wielkie znaczenie dla kondycji psychicznej mają wszelkie trudności, z jakimi musi się borykać przyszła mama, np:
 • brak akceptacji zmian zachodzących w ciele,
 • trudne relacje z partnerem,
 • problemy finansowe,
 • brak pracy.
Kobieta, która cierpi na depresję, odczuwa przygnębiający smutek, przewlekłe zmęczenie, jest senna, ale często nie jest w stanie spać i nie ma motywacji, by wstać z łóżka. Kobieta taka ma obniżoną samoocenę, nie dba o siebie i źle się odżywia w ciąży. Mogą się pojawić także problemy z koncentracją i pamięcią. Na co należy jeszcze zwrócić uwagę? Jeżeli ponad dwa tygodnie trwa jeden lub kilka z wymienionych objawów, ciężarna powinna zgłosić się do specjalisty:
 • trudności z koncentracją;
 • poczucie ciągłego smutku;
 • izolowanie się od rodziny i przyjaciół;
 • zaburzenia snu zarówno bezsenność, jak i nadmierna senność;
 • utrata zainteresowania zajęciami, które kobieta zazwyczaj lubi;
 • myśli samobójcze;
 • poczucie beznadziei i niepokoju;
 • poczucie winy;
 • zmiana nawyków żywieniowych np.: jedzenie kompulsywne lub jadłowstręt;
 • drażliwość wpadanie w gniew, płaczliwość;
 • bóle głowy, mięśni.
Z depresją nie należy zmagać się samotnie, należy zwrócić się po pomoc i brać leki lub poddać się psychoterapii. Nieleczona depresja prowadzi do myśli, a nawet prób samobójczych, a także może prowadzić do powikłań ciążowych i poporodowych.

Test depresji Becka 

Fundacja Rodzić po Ludzku zabiega o włączenie badań przesiewowych w kierunku depresji do standardów okołoporodowych. Tzw. test depresji Becka zawiera 21 pytań wielokrotnego wyboru - m.in. o odczuwanie przyjemności i smutku, samoocenę, poczucie winy, zainteresowanie światem zewnętrznym, myśli samobójcze. Prawdopodobnie panie, które urodzą w 2019 roku będą taki test wykonywały trzykrotnie - w pierwszym trymestrze ciąży, miesiąc przed planowanym porodem oraz miesiąc po porodzie. Test taki będzie zlecał lekarz prowadzący ciążę i w zależności od wyniku będzie zobowiązany skierować pacjentkę do psychiatry. To duży przełom w podejściu do depresji poporodowej w Polsce. Dziś taki test można wykonać w internecie, ale może być on jedynie wskazówką, a nie diagnozą! Wynik uzyskany w skali najlepiej oceni lekarz specjalista w połączeniu z przeprowadzonym przez niego badaniem.

A wy jak się czułyście/czujecie w ciąży? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: medonet.pl

Zobacz także:

Ocena (3 oceny)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Mamą być

Pomoc rodzicom