badanie piersi, samobadanie piersi,
fot. © Lars Zahner - Fotolia.com

Jakie badania należy wykonać, by wykluczyć lub potwierdzić raka piersi?

Samobadanie piersi, mammografia, USG piersi, biopsja - to badania, które pomagają w diagnostyce i leczeniu raka piersi. Zobacz, na czym one polegają.
Monika Karbarczyk
badanie piersi, samobadanie piersi,
fot. © Lars Zahner - Fotolia.com
Rak piersi (inaczej rak sutka, rak gruczołu sutkowego) rozwija się w gruczołach mlekowych piersi lub w przewodach doprowadzających mleko do brodawek. Dzieli się go na trzy rodzaje: przedinwazyjny (zrazikowy i przewodowy in situ), inwazyjny (ograniczony lokalnie: operacyjny lub nieoperacyjny) oraz uogólniony (z przerzutami).
Im wcześniej wykryty jest nowotwór piersi tym większa szansa na całkowite wyleczenie. Z jakich badań korzysta się w diagnostyce raka piersi?

Samobadanie piersi (Breast Self-Awareness; BSA)

Samobadanie piersi to podstawowe badanie diagnostyczne pozwalające wykryć zmiany w piersi. Powinno się je wykonywać co najmniej raz w miesiącu. Najlepiej w dwóch etapach – najpierw trzeba dokładnie obejrzeć pierś, a następnie - badając ręcznie - sprawdzić, czy nie ma żadnych zmian w jej strukturze.
Pierwszy etap najlepiej zacząć od ustawienia się przed lustrem i sprawdzenia, czy nie ma zmian w wyglądzie piersi, tj. w ich wielkości, kształcie, kolorze skóry czy brodawek. Piersi trzeba też obejrzeć z profilu. W tym celu należy spleść dłonie z tyłu głowy i stanąć przed lustrem raz lewym, raz prawym bokiem, sprawdzając, czy piersi są symetryczne ułożone. Następnie trzeba pochylić się do przodu i sprawdzić, czy na piersiach nie ma jakiś pofałdowań, czy brodawki nie są wyciągnięte. Gdy ten etap zostanie zakończony, należy zbadać piersi dłońmi.
Badanie palpacyjne wykonuje się w pozycji stojącej i leżącej. Robiąc to badanie należy zwróć szczególną uwagę na stan skóry i miąższu piersi oraz wygląd brodawki. Ważne! Zdrowa pierś powinna mieć miękką, rozluźnioną strukturę.
Badanie dotykowe należy rozpocząć od sprawdzenia brodawki. W tym celu trzeba ucisnąć otoczkę brodawki, patrząc, czy nie wycieka z niej płyn. Następnie należy położyć się na plecach i umieścić jedną rękę pod głową. Taka pozycja ułatwi dostęp do gruczołu piersiowego. Lewą pierś należy badać prawą ręką i na odwrót. Uciskając pierś należy szukać guzków lub zgrubień. Badanie powinno być wykonywane całą dłonią, a nie tylko końcem palców. Należy także sprawdzić pachy, węzły chłonne i okolicę nadobojczykową. W podobny sposób należy badać piersi w pozycji stojącej.

Ważne! Jeśli podczas badania poczujesz ból piersi, zobaczysz przebarwienia lub wyciek z brodawki, zaobserwujesz zmiany w kształcie lub wielkości piersi, wyczujesz guzek lub obrzęk pod pachę, zgłoś się koniecznie do lekarza.

Warto przeczytać: Samobadanie piersi lepsze niż USG i mammografia
Redakcja poleca: Co sądzisz o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, co sadzą o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

Badanie podmiotowe (Clinical Breast Exam; CBE)

Badanie podmiotowe to badanie fizykalne piersi, które wykonuje lekarz. Wykonuje się je przede wszystkim u kobiet, u których nie można wykonać mammografii. Lekarz podczas tego badania może wyczuć guz piersi, który nie został wykryty w czasie mammografii (mammografia wykrywa tylko 80% guzów znalezionych przez lekarzy).
Badanie przedmiotowe powinno być wykonywane u pacjentek pomiędzy 20. a 30. rokiem życia, co trzy miesiące.

Ultrasonografia, czyli USG piersi

Ultrasonografia piersi (USG piersi) jest uznawana za metodę pomocniczą w stosunku do mammografii. Za pomocą fal radiowych można zobaczyć zmiany strukturalne w obrębie gruczołu piersiowego.
Badanie to powinno być wykonywane u młodych kobiet, poniżej 35. roku życia, których piersi charakteryzują się wysoką gęstością utkania gruczołowego. Badanie powinno być wykonywane przez doświadczonego lekarza diagnostyka, na dobrym sprzęcie. Doświadczony lekarz będzie potrafił znaleźć zmiany nawet u kobiet z dużymi piersiami.

Mammografia

Mammografia to obrazowa metoda diagnostyczna, mająca zastosowanie w badaniach skriningowych raka piersi. Obraz w mammografii powstaje w wyniku przechodzenia promieniowania rentgenowskiego przez gruczoł piersiowy. Otrzymany w badaniu obraz (mammogram) podlega interpretacji opartej na jednolitym opisie według kwalifikacji systemu BI-RADS (Breast Imaging Reporting and Data System). System ten wyróżnia i ocenia następujące zmiany: masa (guzek), zwapnienie, zaburzenia architektury (zmiany w morfologii podścieliska, tkanki gruczołowej), zmiany specjalne oraz objawy dodatkowe (zmiany skórne i w obrazie mammograficznym). Na podstawie zobrazowanych zmian, określa się kategorię piersi w skali od BI-RADS 0 (norma) do BI-RADS 6 (zmiana złośliwa).
Wskazania do wykonania mammografii:
  • profilaktycznie co 2 lata u kobiet w wieku 35-50 lat, co roku kobiety > 50. roku życia;
  • ból piersi;
  • podejrzenie zmiany złośliwej;
  • podejrzenie zmiany łagodnej;
  • przed hormonoterapią zastępczą;
  • widoczny wyciek z brodawki sutkowej;
  • zlokalizowanie zmian przed planowanym zabiegiem operacyjnym;
  • monitorowanie  skuteczności leczenia operacyjnego, chemioterapii i radioterapii.

Biopsja

Biopsja to badanie diagnostyczne, polegające na pobraniu skrawków guza pod kontrolą mammografu czy też USG. Biopsja dotyczy zarówno zmian w obrębie gruczołu piersiowego, jak również stanu węzłów chłonnych. Podczas biopsji pobiera się kilka wycinków tkankowych, które się utrwala a następnie poddaje analizie histopatologicznej. Istnieje kilka technik pobierania materiału: biopsja cienkoigłowa (BAC), biopsja gruboigłowa (BG), biopsja mammotonomiczna (biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią) oraz biopsja chirurgiczna.

Badanie histopatologiczne

W badaniu histopatologicznym oznacza się typ nowotworu (m.in. ocenia się stan receptorów). Typ nowotworu odpowiada bowiem za reakcję guza na leczenie oraz przebieg i rozwój choroby.
Podczas badania histopatologicznego lekarz patolog ocenia m.in. stopień złośliwości na podstawie trzystopniowej skali Nottingham.
Materiał pobrany podczas biopsji pozwala również na stwierdzenie czy nowotwór jest naciekający czy też nie - jest to najważniejsza informacja ustalana w badaniu mikroskopowym.
Ważnym punktem w ocenie diagnostycznej raka piersi jest status receptorów steroidowych (PGR oraz ER) oraz receptora HER2. Oznaczenie statusu wymienionych receptorów ma decydujące znaczenie prognostyczne i kliniczne.
Badanie histopatologiczne ma istotny wpływ na wyniki leczenia raka piersi i powinno być podstawą dla decyzji o wyborze terapii.
Na podstawie wszystkich wyników badań lekarz wypełnia formularz oceny histologicznej, w którym opisuje zmiany nowotworowe uwzględniając zarówno stan zaawansowania raka, jak i rodzaj zmiany oraz status receptorów steroidowych i receptora HER2.

Zobacz także: Nie musisz amputować piersi jak Angelina Jolie: rak piersi się leczy
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy