owoce, warzywa, dieta dziecka
fot. materiały prasowe

Zasady zdrowej diety dla całej rodziny

Jak ułożyć dzienny jadłospis, aby znalazło się w nim 5 porcji warzyw i owoców?
owoce, warzywa, dieta dziecka
fot. materiały prasowe

Znacie to przysłowie "Niedaleko pada jabłko od jabłoni"? Doskonale obrazuje ono wpływ, jaki rodzice mają na swoje pociechy. Podobno dziecko jest lustrem, w którym odbija się mama i tata. Jeśli więc ty sięgniesz po jabłko, Twoje dziecko (prędzej czy później) także to zrobi. I zapamięta tę prostą lekcję.

Ale jedno jabłko nie wystarczy. Warzywa i owoce należy zjadać kilka razy dziennie, dzięki czemu przez cały dzień organizm otrzymuje naturalne witaminy, składniki mineralne i flawonoidy. Warto więc na swoim przykładzie pokazywać dzieciom, że należy jeść 5 warzywno-owocowych porcji dziennie.

Nie wszyscy wiedzą, że jedną porcję warzyw lub owoców można zastąpić szklanką (200 ml) soku. Przygotuj więc dla każdego członka rodziny szklankę lub kubeczek (200 ml), nalej sok, wypijcie wspólnie i... już jedna z pięciu porcji zaczyna działać. Zostały jeszcze 4 porcje. A więc:

  •     do śniadania przygotuj dla siebie i swoich bliskich warzywne koreczki,
  •     na drugie śniadanie daj każdemu owoc do zjedzenia,
  •     do obiadu przygotuj surówkę z kolorowych warzyw,
  •     a na kolację podaj warzywa na ciepło.
I gotowe!

Daj przykład swoim dzieciom. Pokaż im, że 5 porcji warzyw, owoców lub soku dziennie to coś, o czym warto pamiętać. Codziennie!

Więcej o warzywach, owocach i sokach dowiesz się na stronie www.5porcji.pl
 

Redakcja poleca: Dieta rocznego dziecka - film
Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlaka? Czy to prawda, że roczne dziecko może jeść niemal wszystko? Posłuchaj porad pediatry.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy