dziecko, kuchnia

Dieta dla mądrej główki, czyli składniki odżywcze dla dziecka

Chcesz, by twoje dziecko miało chłonny, otwarty na wiedzę umysł? Dawaj mu do jedzenia produkty wspierające pracę szarych komórek. Wspierają ją np. nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Sprawdź, gdzie ich szukać!
dziecko, kuchnia
Składnikami odżywczymi, które pełnią kluczową rolę w procesach uczenia się, są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) omega-3. Uczestniczą one w przyswajaniu wiadomości, wspierają pamięć i ułatwiają koncentrację u dzieci.

Kwasy tłuszczowe omega-3 - gdzie ich szukać?

Najwięcej tych kwasów mają następujące produkty:

  • tłuste ryby morskie, takie jak np.: łosoś, makrela, śledź;
  • oliwa z oliwek i oleje: rzepakowy, lniany, orzechowy, z pestek dyni;
  • miękkie margaryny, orzechy, pestki słonecznika.
Redakcja poleca: Przepis na makaron ryżowy z warzywami
Makaron ryżowy z warzywami to propozycja na lekkie ale sycące danie.

Dobrze zbilansowana dieta dziecka 

Porcję cennych kwasów powinien zawierać co najmniej jeden z dziennych jego posiłków. Jak możesz włączyć kwasy omega-3 do dziecięcego jadłospisu?

  • Smażąc czy przyrządzając sosy do surówek, używaj najlepiej oleju rzepakowego. To ważne. Już bowiem dwie łyżki tego tłuszczu dostarczają zalecaną dzieciom dzienną dawkę NNKT.
  • 2 razy w tygodniu podawaj dziecku ryby – np. na obiad filet z łososia, a na kolację czy śniadanie kanapkę z pastą z makreli i twarogu.
  • Jogurt czy sałatkę owocową wzbogacaj orzechami włoskimi lub pestkami słonecznika.

Inne korzyści działania kwasów tłuszczowych omega-3 dla dzieci

Dobroczynne działanie tłuszczów omega-3 nie ogranicza się wyłącznie do wspierania rozwoju umysłowego dziecka. Poprawia też odporność, przez co dziecko rzadziej choruje, oraz pobudza wydzielanie serotoniny (tzw. hormonu szczęścia). Dzięki temu młody człowiek jest w dobrym nastroju i tryska optymizmem!

Czytaj też: 

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy