dziecko i słodycze
fot. Panthermedia

Słodycze są dla dzieci

Dieta dziecka wcale nie musi być pozbawiona słodyczy. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad, by słodkości nie doprowadziły dziecka do otyłości czy próchnicy zębów.
Aleksandra Sokalska
dziecko i słodycze
fot. Panthermedia

1. Nie dawaj słodyczy przed snem

W nocy wydziela się mniej śliny, która oczyszcza ząbki. A wówczas bakterie próchnicze mają idealne warunki do rozwoju. Dlatego po wieczornym myciu ząbków dziecko nie powinno już nic jeść ani pić poza wodą.
Redakcja poleca: Słodycze w diecie dziecka
Każde dziecko lubi słodycze. Czy można podawać mu wszystkie? Obejrzyj film i sprawdź.

2. Nie podawaj słodyczy między posiłkami

Szczególnie, kiedy dziecko nie chciało zjeść obiadu, a domaga się zamiast niego ciasteczka. Słodkie posiłki bardzo szybko sycą, więc po zjedzeniu kilku ciastek dziecko nie będzie miało ochoty również na kolację. Poza tym takie podjadanie to prosta droga do niedoborów witamin czy minerałów, bo słodycze nie zawierają ich zbyt wiele (albo wcale), poza tym hamują apetyt na wartościowe, pełne witamin dania.

3. Nie nagradzaj słodyczami

Dajesz dziecku cukierka na pociechę, bo stłukło sobie kolanko albo nagradzasz batonikiem za posprzątanie zabawek... Stop! Nie rób tak, bo wówczas dziecko nabiera przekonania, że słodycze to wyjątkowe, lepsze jedzenie.

Czekolada, miód, czarna herbata - czy to można dawać dziecku?

4. Nie pozwól, by dziecko jadło słodycze bez umiaru

Teraz kształtują się nawyki żywieniowe dziecka – przez niewłaściwą dietę w pierwszych latach życia możesz przyczynić się do późniejszej nadwagi u dziecka. Dlatego najlepiej wyznacz w tygodniu jeden słodki dzień, w którym dziecko będzie mogło zjeść kilka słodkich przekąsek (nie przesadź jednak z nimi, bo ból brzuszka gwarantowany!). W świąteczne dni dziecko może zjeść codziennie coś słodkiego (np. na deser).

5. Dawaj dobry przykład

Chcesz, by dziecko jadło zdrowo? Sama musisz się tak odżywiać. Jeśli dziecko zobaczy, że podjadasz przed obiadem ciastka, a po kolacji sięgasz po ptasie mleczko, samo także zapragnie takiej przekąski. I trudno będzie mu się dziwić – przecież słodycze są takie pyszne.

Zobacz też: Desery i przekąski dla dzieci
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy