niemowlę, tort, urodziny

Dieta dziecka po pierwszych urodzinach

Dieta rocznego dziecka jest prawie taka sama jak dorosłego człowieka. Jednak „prawie“ robi wielką różnicę. Sprawdź zatem, jakich zasad przestrzegać, by taki malec jadł smacznie i zdrowo.
Joanna Karwat
niemowlę, tort, urodziny
Gdy twoje dziecko było niemowlęciem, doskonale wiedziałaś, jak je karmić. Pod ręką miałaś tabele określające, co i ile bobasek może zjeść. Dla smyka, który skończył rok, tak ścisłych norm nie ma. I właśnie dlatego łatwiej popełniamy błędy żywieniowe. Skutek? Dzieci jedzą za tłusto, za słono, za słodko, mają niedobory żelaza, jodu i cynku, co osłabia ich rozwój intelektualny, powoduje spadek odporności. Dlatego...

Ucz dziecko picia wody

To właśnie przede wszystkim wodą dziecko powinno zaspokajać pragnienie. Woda musi być nisko- lub średniozmineralizowana, niegazowana (chociaż gazowanej smyk może czasem spróbować). Podawaj dziecku też owocowe i ziołowe herbatki, a czasem również słaby napar zielonej herbaty. Czarna herbata odpada: zawiera dużo teiny i działa pobudzająco.
Redakcja poleca: Dieta rocznego dziecka - film
Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlaka? Czy to prawda, że roczne dziecko może jeść niemal wszystko? Posłuchaj porad pediatry.

Ograniczaj soczki w diecie dziecka

Mają witaminy i są zdrowe, ale... nie w nadmiarze! Dziecko może wypijać dziennie najwyżej szklankę soku, bo nawet ten soczek, który nie został posłodzony, ma dużo cukru. Najzdrowsze są soki warzywne. Z owocowych wybieraj niesłodzone, najlepiej przecierowe, bo mają sporo błonnika (zapobiega zaparciom), witamin i minerałów. Sprawdzaj też na etykiecie skład soku (czasem zamiast owoców jest w nim tylko ich aromat!).

Zrezygnuj z miksowania

W drugim roku życia dziecko potrafi już doskonale gryźć, dlatego powinno jeść pokarmy stałe. To prawda, że podanie mu zmiksowanej zupy jarzynowej z mięskiem początkowo ułatwi ci życie, bo malec szybciej ją zje niż osobno warzywa i kawałki mięsa. Jednak jedzenie papek w tym wieku szybko może spowodować kłopoty ze gryzem i zniechęcić malucha do próbowania nowych, wymagających gryzienia potraw.

Uważaj na „dorosłe“ dania

Twój maluszek nie jest już niemowlakiem, ale to nie znaczy, że ma jeść smażone kotlety, parówki czy ogórki konserwowe, nawet jeśli mu smakują. Jego przewód pokarmowy jest jeszcze delikatny i ciężkostrawne, smażone dania mogą mu zaszkodzić. Na szczęście jest mnóstwo „dorosłych” potraw, które są zdrowe także dla roczniaka. Smażone mięsa zastępuj gotowanymi, duszonymi, pieczonymi. Parówki podawaj takie, które są przeznaczone dla dzieci, a zamiast ogórków konserwowych, które zawierają ocet, dawaj maluchowi kiszone. Przygotowuj również kasze, makarony, naleśniki, domowe ciasta... Takie dania będą dla twojego szkraba nie tylko zdrowe, ale także pyszne!


Dyskutuj na forum: Wiem, że roczny maluch może już prawie wszystko wcinać, jednak jak to wygląda u was? Ile posiłków dziennie dajecie? Na obiad 2 dania czy 1? Owoce codziennie? Ciasteczka itp. jak często?


Nie przesadzaj z białkiem w diecie dziecka

Jest bardzo potrzebne maluszkowi (wchodzi ono w skład wszystkich komórek). Jednak jego nadmiar może być jedną z przyczyn otyłości. Dziecko, które codziennie dostaje kotlet, parówkę i wędlinę, na pewno zjada za dużo białka! Porcja mięsa (lub ryby) plus 2–3 plasterki szynki dziennie naprawdę całkowicie wystarczą!

Nie pozwól dziecku podjadać

Ucz swoje dziecko jedzenia pięciu posiłków dziennie. Pomiędzy nimi smyk nie powinien nic jeść, bo jego żołądek musi chwilę odpocząć od trawienia. Jeśli malec sam ci powie, że jest głodny, a do posiłku została jeszcze godzina, daj mu coś lekkiego: jakiś owoc, kilka chrupek kukurydzianych, oskrobaną marchewkę.

Unikaj dawania dziecku słodyczy

Raz na jakiś czas nic się nie stanie, gdy malec zje kawałek ciasta czy czekolady, jednak na pewno nie powinien dostawać codziennie słodyczy, a już szczególnie przy każdym posiłku. Pamiętaj, że nadmiar cukru w diecie to najważniejsza przyczyna nadwagi, otyłości i próchnicy (ma ją aż 90 procent przedszkolaków!).

Stawiaj na samodzielność dziecka

Nie karm już malca. Dzieci bardzo lubią być samodzielne. Jeśli smyk sam będzie mógł trzymać łyżeczkę i wkładać ją sobie do buzi, chętniej zje cały posiłek. Nie podawaj też dziecku picia w butelce ze smoczkiem. Zamień ją na kubeczek (zwykły, nie z dzióbkiem). Malec doskonale da sobie radę!

Najczęstsze błędy w diecie rocznego dziecka

Popełnia je mnóstwo rodziców rocznych dzieci.
  • 70% maluchów często dostaje zwykłe parówki (a nie te przeznaczone specjalnie dla dzieci)
  • 70% pije czarną herbatę
  • 50% je smażone kotlety
  • 20% pije soki dla dorosłych
  • 90% dzieci, gdy chce im się pić, dostaje inne napoje zamiast wody.

Co może jeść roczne dziecko? Posłuchaj rad pediatry:


Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy