gluten
fot. Fotolia

Starania o dziecko, Hashimoto a dieta eliminacyjna

Czy mając Hashimoto i starając się o dziecko, warto stosować dietę eliminacyjną? Odpowiada mgr Małgorzata Pelikan, dietetyczka kliniczna.
Tatiana Audycka-Szatrawska
Konsultacja: mgr Małgorzata Pelikan
gluten
fot. Fotolia
Mam Hashimoto. To choroba autoimmunologiczna. Przeczytałam niedawno, że przy takich chorobach ważna jest dieta: bezglutenowa, a także ograniczająca  białka mleko krowiego, jajek, cukru, czyli produkty, które pobudzają procesy zapalne w organizmie. Zastanawiam się, czy przejście na taką dietę zwiększę szansę na dziecko.     Małgorzata

Hashimoto jest schorzeniem, w którym dieta odgrywa bardzo istotną rolę. Polecam przejście na dietę eliminacyjną stosowaną leczniczo w tej chorobie, nie tylko w czasie przygotowań do ciąży. Dietę warto jednak skonsultować ze specjalistą, gdyż na etapie starań o dziecko bardzo ważna jest odpowiednia podaż wszystkich niezbędnych składników. Dieta poprawia funkcjonowanie układu odpornościową, wpływa również pozytywnie na płodność.
Redakcja poleca: Porady dietetyka dla par starających się o dziecko (film)
Jaki wpływ na płodność kobiety i mężczyzny ma codzienna dieta? Co powinny jeść a czego unikać pary starające się o dziecko? Radzi Julia Jaskowska, dietetyk z FertiMedica Centrum Wspierania Płodności. Zobacz film.
mgr Małgorzata Pelikan
Konsultacja: mgr Małgorzata Pelikan

Dietetyk kliniczny, pracuje w  Centrum Dietetyki Klinicznej 4Health w Katowicach.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy