GRY
 
 

Zakazane podczas karmienia piersią

To nieprawda, że jeśli karmisz piersią, musisz być na specjalnej diecie, a dozwolony jest jedynie ryż, chude mięsko i gotowana marchewka. Możesz jeść prawie wszystko! Jest tylko kilka wyjątków.

12095.jpg
Dieta eliminacyjna – brzmi groźnie? Jak się jednak za chwilę przekonasz, rezygnacja z produktów zakazanych podczas karmienia wcale nie jest trudna. Nadal na twoim talerzu będą gościć owoce, warzywa, nabiał, mięso, produkty zbożowe, jajka, ryby, czyli prawie wszystko! Bo tak naprawdę nie wolno jeść jedynie tych produktów, które nie są zbyt zdrowe nie tylko dla mam karmiących, ale dla wszystkich. Oto ich lista.

Alkohol zakazany w czasie karmienia piersią

Przenika do twojego mleka. W dużych ilościach może powodować u maluszka objawy głodu alkoholowego, senność, wymioty, pocenie się, a nawet zaburzenia wzrostu. Lepiej więc w ogóle go nie pić. Nie wierz, że piwo wspomaga laktację. Jeśli rzeczywiście tak się czasem dzieje, to nie z powodu jakichś wyjątkowych właściwości piwa, tylko dlatego, że pijąc je w miłym towarzystwie, rozluźniasz się, a wówczas szybciej dochodzi do wypływu mleka. To samo jednak osiągniesz, np. słuchając muzyki. Nie wiadomo, jaka minimalna dawka alkoholu może już okazać się niebezpieczna dla dziecka. Po co narażać jego zdrowie?
Redakcja poleca: Czy ty też popełniasz te błędy w karmieniu niemowląt? Najnowsze badanie IMiD [WIDEO]
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka wynika, że wciąż nie wiemy, jak karmić niemowlęta zgodnie z zaleceniami. I choć jest nieco lepiej w porównaniu z poprzednim badaniem z 2012 roku, to rodzice nadal popełniają błędy. Sprawdź, czy i ty ich nie popełniasz.

Uważaj na kofeinę podczas karmienia piersią

Jest w kawie, herbacie, pepsi, coli. Działa pobudzająco, wypłukuje z organizmu witaminy z grupy B, witaminę C, wapń, potas, cynk oraz podnosi ciśnienie krwi. Twoje dziecko może otrzymać z mlekiem do 10 procent kofeiny, którą spożyłaś! To spora dawka jak na takie maleństwo, przecież jego waga to około pięciu procent twojej! Jeśli nie możesz żyć bez kawy, jedna kawa dziennie (najlepiej z mlekiem) musi ci wystarczyć. Podobnie jest z herbatą. Możesz ją pić, ale niezbyt mocną. I nie w czasie posiłku, który jest dobrym źródłem żelaza, bo pogarsza ona jego wchłanianie (podobnie jak wapnia). W czasie karmienia piersią i tak jesteś narażona na niedobory tych składników. Kawę i herbatę zastępuj wodą mineralną, sokami, owocowymi herbatkami.

Podczas karmienia piersią zrezygnuj z izomerów trans

Co to takiego? Najgorszy rodzaj tłuszczów. Powstają one w wyniku utwardzania olejów roślinnych. Są więc w wielu margarynach (głównie twardych, polecanych przez producentów do pieczenia), ciastkach i pieczywie cukierniczym, chipsach, paluszkach, fast foodach. Co powodują? U ciebie tycie i zwiększenie ryzyka miażdżycy. Natomiast u dziecka ich nadmiar źle wpływa na mózg. Niestety, przenikają one do twojego pokarmu.

Polecamy: 7 sposobów, by mieć inteligentne dziecko

Doładuj
Przeładuj