GRY

Jaką kawę może pić karmiąca piersią mama?

I czy w ogóle? Kawa zawiera przecież kofeinę, czy zatem jej picie przez karmiącą jest bezpieczne dla niemowlaka? Podpowiadamy!
Kawa
fot. Fotolia
Kofeinę zawiera nie tylko kawa, ale także herbata (w tym przypadku ta substancja ta nazywa się teiną) oraz napoje gazowane typu cola, pepsi. Nieco kofeiny jest też w czekoladzie, natomiast sporo w napojach energetyzujących (ale z nich zrezygnuj w ogóle). Trzeba wiedzieć, że kofeina w pewnym stopniu przenika do pokarmu, jednak wcale nie w tak dużych ilościach jak uważano kiedyś.

Jak działa kofeina zawarta w kawie?

Kofeina działa pobudzająco, co może też wpływać pośrednio na dziecko, które karmisz piersią (jeśli pijesz zbyt dużo kawy). Kawa:
  • wypłukuje z organizmu witaminy z grupy B i witaminę C,
  • utrudnia przyswajanie wapnia, potasu, cynku,
  • podnosi ciśnienie krwi.
W czasie karmienia piersią i tak jesteś narażona na niedobory niektórych składników mineralnych, więc nie warto pogarszać sprawy piciem zbyt dużej ilości kawy. Kawę zastępuj więc lepiej wodą mineralną, sokiem, owocową herbatką.
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.

Ile kawy może wypić kobieta karmiąca?

Jeśli nie możesz żyć bez kawy, jedna, maksymalnie dwie niezbyt mocne kawy dziennie (najlepiej z mlekiem) muszą ci wystarczyć (podobnie jest zresztą z herbatą). Przeliczając to - dopuszczalna ilość kofeiny w diecie karmiącej mamy to ok. 300 mg na dzień. Kawa podczas karmienia piersią nie jest szkodliwa, ale można ją pić w ograniczonych ilościach.

Jak kofeina wpływa na organizm niemowlaka?

Do pokarmu kobiecego przedostaje się ok. 1 proc. kofeiny, którą ma w organizmie karmiąca mama. Tyle samo dociera również do dziecka. A ponieważ organizm dziecka w pierwszych miesiącach życia nie potrafi jeszcze efektywnie pozbywać się kofeiny, to może ona wpływać na pobudzenie u niemowlaka.
Rodzaj kawy ilość kofeiny [mg]
kawa parzona (237 ml)
kawa rozpuszczalna (237 ml)
kawa bezkofeinowa (237)
espresso (30 ml)
latte, mocha (237 ml)
95-200
27-173
2-12
47-75
63-175


 

 

Jaką kawę może pić karmiąca piersią kobieta?

Karmiąca mama może pić zwykłą kawę, ale nie w nadmiarze - czyli dwie dziennie, najlepiej z mlekiem. Jednak równie dobra, a nawet lepsza jest kawa zbożowa - choć w smaku mało przypomina prawdziwą kawę i ma z nią niewiele wspólnego, to można ją przygotować w równie apetyczny sposób.

Wartości odżwycze kawy zbożowej

Kawa zbożową (wciąż popularnie nazywaną inką) produkuje się z palonych ziaren żyta, pszenicy (także z orkiszu) lub jęczmienia, a niekiedy także z korzenia mniszka, buraka cukrowego lub cykorii. Ma mnóstwo wartości odżywczych – ponieważ jest prażona z ziaren zbóż zawiera: Oprócz tego, że korzystnie wpływa na mikroflorę jelitową, to jeszcze jeśli podajesz ją z mlekiem, poprawia wchłanianie wapnia z mleka. 

Jak przyrządzić kawę zbożową?

Możesz przygotować kawę zbożową z dodatkiem cynamonu, imbiru, wanilii lub anyżku, na ciepło lub zimno, samą lub z mlekiem. W sklepach dostępne są kawy zbożowe:
  • w formie rozpuszczalnej (tzw. instant),
  • w torebkach do zaparzania (tzw. ekspresowa),
  • sypkie – do zaparzania przez sitko.
W przypadku kawy rozpuszczalnej sprawdź skład – może mieć dodatek cukru lub innych substancji słodzących.

Zobacz też:

Ocena (2 oceny)

4.5
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wypróbuj również inne talerze:

Żywienie niemowląt