kalafior
fot. Fotolia

Czy karmiąca mama może jeść produkty wzdymające?

Przede wszystkim warto pamiętać, że dieta karmiącej mamy powinna być urozmaicona i lekkostrawna i… dopasowana do jej upodobań. Wszelki kategoryczne zakazy odeszły już do lamusa, także te dotyczące jedzenia produktów wzdymających.
Aleksandra Sobieraj
kalafior
fot. Fotolia
Wzdęcia powodują najczęściej warzywa kapustne (brokuły, kalafior, kapusta, brukselka), a także strączkowe, czyli fasola, groch, bób. Niektórzy do listy produktów wzdymających dołączają też napoje gazowane.

Czy to możliwe, że gazy z przewodu pokarmowego mamy przenikają do pokarmu?

Najnowsze doniesienia lekarzy dowodzą, że nie ma takiego sposobu, by gazy, które pojawią się w jelitach mamy jakąkolwiek drogą dotarły do jelit dziecka. Do mleka mamy gazy te nie są w stanie przeniknąć – a tym samym dotrzeć się poprzez mleko do dziecka. Nie obawiaj się więc, że maluch będzie miał kłopoty z bólem brzuszka, kolką, jeśli będziesz jadła warzywa kapustne i strączkowe. Możesz pić także wodę gazowaną, jeśli ją lubisz i ci nie szkodzi.

Zobacz też: 8 powodów, by pić wodę
Redakcja poleca: Przepis na zupę z buraczkami i fasolką
Zupa z buraczków z fasolką to świetny pomysł Moniki Mrozowskiej na wartościowy obiad bogaty w żelazo i kwas foliowy.

Dlaczego karmiąca mama powinna ostrożnie jeść produkty wzdymające?

Jeśli fasola, groch czy kapusta powodują u ciebie jakiekolwiek dolegliwości, np. właśnie wzdęcia, to dla własnego komfortu rzeczywiście nie powinnaś ich jeść. Również zmuszanie się do jedzenia nielubianych produktów ze względu na dobro karmionego piersią dziecka jest niekorzystne. Oczywiście pamiętaj, by nie przejadać się żadnym rodzajem jedzenia – dla własnego dobra.

Kiedy nie jeść produktów wzdymających?

Jeszcze do niedawna zalecano, by przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka unikać dań silnie wzdymających, zwłaszcza dużych ilości grochu, fasoli. Tłumaczone to tak, że w tym wieku dzieci mają większą skłonność do wzdęć brzuszka, kolek - ustępuje ona stopniowo w miarę dojrzewania przewodu pokarmowego. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko rzeczywiście ma kłopoty z brzuszkiem lub jest mniej spokojne, gdy zjesz jakiś produkt, może się zdarzyć, że będzie to warzywo zaliczane do wzdymających (choć niekoniecznie ta cecha wywoła u dziecka jakiekolwiek dolegliwości), postaraj się go po prostu przez jakiś czas unikać lub jeść je, ale w mniejszych ilościach.
 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy