GRY
 
 

Jagody dla karmiącej mamy?

Rosną w lasach, a ich inna nazwa to borówka czernica. Świeże są bardzo krótko, dlatego jeśli są dostępne, trzeba korzystać z ich dobrodziejstw.

jagody
fot. Fotolia

Co dobrego jest w jagodach?

Zawierają prowitaminę A, witaminy B1, B2, B6 oraz kwas foliowy, a także łatwo przyswajalny potas, wapń, cynk i żelazo. Świeże owoce czarnej jagody działają lekko przeczyszczająco, natomiast w czasie biegunki dobrze jest pić sok z jagód lub napar z suszonych jagód.  Jagody oraz wyciągi z liści zawierają substancję działającą podobnie jak insulina, regulującą poziom cukru we krwi. A żelazo w nich zawarte ma dobry wpływ na produkcję czerwonych krwinek, co zapobiega anemii. Mają dobry wpływ na wzrok.
Redakcja poleca: Diety zakazane podczas karmienia piersią – film
Czy wiesz, że niezależnie od tego, co jesz, skład twojego mleka się nie zmienia? Dlaczego więc restrykcyjne diety nie są zalecane podczas karmienia piersią? Sprawdź!

Czy karmiąca mama może jeść jagody?

Jagody o dobre owoce dla mamy karmiącej piersią. Są korzystne zwłaszcza w przypadku zaparć, bo mają łagodne działanie przeczyszczające.

Zobacz też: Najnowszy raport: mamy karmiące piersią źle się odżywiają

Kiedy jest najlepszy sezon na jagody?

Jagody można zbierać w lasach głównie w lipcu. To bardzo nietrwałe owoce, dlatego poza sezonem w zasadzie nie da się ich zjeść w postaci świeżej.

Jak jeść jagody?

Najlepiej na surowo, np. z jogurtem lub śmietaną i cukrem. Dobrze nadają się też na przetwory - przyrządza  się z nich kompoty, konfitury, soki - a także na farsz do pierogów oraz nadzienie do bułeczek (jagodzianki). Dobrze nadają się również do mrożenia.


Wróć do talerza
Zobacz też: Jak mrozić owoce? Robimy domowe przetwory
Doładuj
Przeładuj