GRY
 
 

Jeżyny dla mamy karmiącej?

Wyglądem przypominają maliny, ale mają ciemnofioletowy lub czarny kolor. Rosną dziko, np. na polach, w zaroślach, lasach. Nie są zbyt popularne, ale bardzo cenione w medycynie ludowej.

jeżyny
fot. Fotolia

Co dobrego jest w jeżynach?

To bardzo wartościowe i niskokaloryczne owoce. Jeżyny zawierają dużo witaminy C, E (najwięcej ze wszystkich owoców leśnych) oraz witaminę K. Wspomagają pracę układu krążenia, pomagają zapobiegać chorobom oczu, Są również bogate w wapń i magnez, które biorą udział w tworzeniu tkanki kostnej. Jeżyny są pożyteczne przy biegunkach, schorzeniach dróg oddechowych, anginie. Przy przeziębieniach i grypie działają napotnie i wykrztuśnie. Bogate w błonnik pestki korzystnie wpływają na trawienie.
W medycynie ludowej sporządzano sok z jeżyn, który stosowano potem przy przeziębieniu i na wzmocnienie odporności. A zawarte w jeżynach fitoestrogeny to naturalnie występujące estrogeny roślinne, które działają w organizmie podobnie jak żeńskie hormony - mogą pomóc złagodzić objawy PMS.
Redakcja poleca: Diety zakazane podczas karmienia piersią – film
Czy wiesz, że niezależnie od tego, co jesz, skład twojego mleka się nie zmienia? Dlaczego więc restrykcyjne diety nie są zalecane podczas karmienia piersią? Sprawdź!

Czy karmiąca mama może jeść jeżyny?

Tak, mamy karmiące mogą jeść jeżyny - jedynym ograniczeniem jest tu zdrowy rozsądek. Mogą je jeść nawet cukrzycy, bo mają niski indeks glikemiczny. Niektórzy naukowcy przypuszczają nawet, że substancje zawarte w jeżynach mogą być tak samo skuteczne jak leki antycukrzycowe.

Zobacz też: Rodzinna dieta pod lupą psychodietetyka

Kiedy jest najlepszy sezon na jeżyny?

Najlepszy sezon na jeżyny rozpoczyna się w sierpniu i trwa do września, a nawet października.

Jak jeść jeżyny?

Najlepiej na surowo, jako dodatek do deserów, a nawet sałatek, czy zdrową przekąskę. Z jeżyn można również robić przetwory, np. dżemy i konfitury. Nadają się także do mrożenia. Natomiast z liści jeżyn można przygotowywać napar, który ma działanie przeciwbiegunkowe, natomiast wywar stosuje się przy  gorączce i grypie.


Wróć do talerza
Zobacz też: Karmienie piersią lepsze niż ubezpieczenie zdrowotne
Doładuj
Przeładuj