GRY
 
 

Maliny dla mamy karmiącej piersią?

Dzikie maliny są słodkie i aromatyczne, ale ogrodowe są dorodniejsze, choć mają nieco słabszy aromat. Te pyszne owoce są bardzo nietrwałe, ale można z nich robić pyszne przetwory.

maliny
fot. Fotolia

Co dobrego jest w malinach?

Mają dużo witaminy C (prawie tyle co cytryny). Są dobrym źródłem prowitaminy A, witamin z grupy B, żelaza i miedzi. Są również lekkostrawne. Maliny zawierają naturalny kwas salicylowy (podobnie jak poziomki), który ma działanie przeciwzapalne. Lecznicze działanie mają też liście maliny - zawarte w nich substancje mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Sok lub herbata z suszonych owoców malin znane są ze swego naturalnego działania napotnego i stosowane przy przeziębieniach, grypach i anginach.
Redakcja poleca: Diety zakazane podczas karmienia piersią – film
Czy wiesz, że niezależnie od tego, co jesz, skład twojego mleka się nie zmienia? Dlaczego więc restrykcyjne diety nie są zalecane podczas karmienia piersią? Sprawdź!

Czy karmiąca mama może jeść maliny?

Maliny to dobre owoce dla mamy karmiącej. Są lekkostrawne i niskokaloryczne.
Uwaga! Malin nie należy długo przechowywać, bo szybko ulegają fermentacji.

Zobacz też: Kiedy kupować warzywa i owoce, żeby miały mało chemii?

Kiedy jest najlepszy sezon na maliny?

W Polsce maliny dojrzewają w okresie lipiec-wrzesień. To bardzo kruche i łatwo psujące się owoce, dlatego ich przechowywanie jest niezwykle trudne.

Jak jeść maliny?

Najlepiej na surowo, ale też w postaci musu, jako dodatek do deserów, ciast. Maliny świetnie nadają się też na przetwory: soki, konfitury, galaretki, musy. Maliny można z powodzeniem zamrażać - nie traci niemal nic ze swoich właściwości.
Odmianą naszej maliny jest:
  • malina moroszka - gatunek maliny rosnący w tundrze arktycznej, np. w Szwecji, ma jasne, pomarańczowe owoce podobne do jeżyn.


Wróć do talerza
Zobacz też: Przepis na domową konfiturę z malin
Doładuj
Przeładuj