GRY
 
 

Czy karmiąca mama może jeść bez obaw dynię?

Karmiąca piersią mama powinna jeść dużo warzyw. Jednym z nich może być dynia. Najpopularniejszą jej odmianą jest dynia zwyczajna, ale to zdrowe warzywo ma też kilka innych pysznych rodzajów, z których można przyrządzić pyszne i zdrowe dania.

Dynia dla karmiącej mamy
fot. Fotolia
Karmiąca piersią mama może bez obaw jeść dynię. To niskokaloryczne i niezwykle wartościowe warzywo, które można przyrządzać na wiele sposobów. Ma kilka odmian, które czasem bardzo się od siebie różnią. Warto jeść również pestki dyni

Co dobrego w dyni?

Dynia jest niezwykle bogata w beta-karoten, ma też sporo potasu, fosforu oraz witamin z grupy B, zwłaszcza B2, i jest zupełnie pozbawiona sodu (nadmiar tego pierwiastka jest dość powszechny w naszej diecie). Dynia pomaga w odchudzaniu i leczeniu nadciśnienia, wzmacnia układ odpornościowy.

Bardzo wartościowe są też pestki dyni. Zawierają mnóstwo magnezu (w 100 g jest ok. 150 proc. dziennego zapotrzebowania), fosforu (w 100 g aż 168 proc. dziennego zapotrzebowania), manganu (214 proc.) i cynku (80 proc. zapotrzebowania na cynk kobiet i 50 proc. mężczyzn). Cynk wzmacnia cerę, rozjaśnia ją i wygładza, przyśpiesza gojenie ran. Pestki dyni są też bogate w witaminę B3, czyli niacynę, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Redakcja poleca: Diety zakazane podczas karmienia piersią – film
Czy wiesz, że niezależnie od tego, co jesz, skład twojego mleka się nie zmienia? Dlaczego więc restrykcyjne diety nie są zalecane podczas karmienia piersią? Sprawdź!

Czy karmiąca mama może jeść dynię?

Karmiąca mama może bez obaw jeść dynię, w każdej postaci. To wartościowe warzywo, które zawiera bardzo mało kalorii (28 kcal w 100 g) i jest łatwostrawne. Także w ciąży dynia jest bardzo wartościowa.

Zobacz też: Mleko na zapas: odciąganie, zamrażanie, odmrażanie

Kiedy jest najlepszy sezon na dynię?

W naszym kraju sezon na dynię trwa od września do stycznia. Dynia doskonale się przechowuje nawet przez pół roku i jest idealna na przetwory.

Jak jeść dynię?

Najlepiej jeść dynię dojrzałą i pięknie wybarwioną - im bardziej pomarańczowy miąższ, tym więcej w dyni wartości odżywczych. Nawet po ugotowaniu nie traci cennych właściwości. Można z niej przygotować zupę, placki, dżem, dodawać ją do ciasta, makaronu czy kopytek.

Możesz wybierać z co najmniej kilku dostępnych odmian dyni - każda z nich jest odpowiednia dla karmiącej mamy:
  • zwyczajna – zwana też olbrzymią, w Polsce najbardziej popularna. Może ważyć nawet do 45 kg. Jej miąższ nie jest tak słodki i aromatyczny jak innych gatunków dyni.
  • piżmowa – ma nieduże rozmiary i kształt gruszki. Kolor jej skórki ma odcienie od kremowego do ciemnobrązowego. Jest nieduża, waży zwykle od 1 do 2,5 kg. Ma słodki, kremowy, pozbawiony włókien miąższ.
  • hokkaido – jest nieduża, ma intensywnie pomarańczową skórkę i jasnopomarańczowy miąższ. Jej miękka skórka jest jadalna (w przypadku mam karmiących, najlepiej gdy pochodzi z ekologicznej uprawy). Może być gotowana na parze, pieczona w całości lub w kawałkach, duszona lub być wykorzystywana do zup dyniowych.
  • japońska kabocha – jest mała, spłaszczona, miąższ jest słodki, kremowy i niewłóknisty, o pomarańczowym zabarwieniu. Jest doskonała do deserów i ciast. Kabochę można gotować na parze, piec i dusić. Jeśli nie jest duża, można ją piec w całości po nakłuciu skórki.
  • makaronowa – jest nieduża i podłużna. Ma niezwykłą strukturę: po ugotowaniu żółty miąższ może być rozdzielany widelcem i wyglądem przypomina spaghetti. Często stosuje się ją jako niskokaloryczną lub bezglutenową alternatywę dla makaronu.
Zobacz też:
Wróć do talerza
Czytaj też na Polki.pl: 5 pomysłów na dekoracje z dyni
Doładuj
Przeładuj