mężczyzna i kobieta w kuchni - dieta na płodność
fot. Fotolia

Czy dietą naprawdę można zwiększyć płodność?

Dietą można wyleczyć się z wielu chorób, poprawić wygląd zewnętrzny, a także wzmocnić organizm od wewnątrz. Istnieje również możliwość zwiększenia płodności za pomocą dobrze zbilansowanej diety. Zobacz, od czego zacząć.
Martyna Pstrąg
mężczyzna i kobieta w kuchni - dieta na płodność
fot. Fotolia

Nie od dziś wiadomo, że dieta wpływa diametralnie na nasz organizm, a to co spożywamy ma odzwierciedlenie w zdrowiu i wyglądzie. Od kilku lat wiemy też, że dietą można wspomagać płodność – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Badania prowadzone przez różne jednostki naukowe (badaczy, instytuty i uniwersytety), które znajdują się na całym świecie, potwierdzają, że istnieją składniki diety, które są niezbędne płodowi. Są również składniki, które są niezbędne organizmowi jeszcze przed poczęciem – przyswajane przed staraniami o dziecko zwiększą szanse na poczęcie.

Dieta płodności jest i dla kobiet, i dla mężczyzn

Odpowiednia ilość niektórych składników może zmniejszyć ryzyko powikłań w ciąży oraz wystąpienia w przyszłości chorób u dziecka. Tak samo ważna jest prawidłowa waga jeszcze przed ciążą, ponieważ to także od niej zależy płodność. Nie wszyscy przywiązują wagę do tego, co jedzą, a jest to duży błąd, ponieważ nasze wybory jedzeniowe teraz, mogą mieć skutki nawet w dalekiej przyszłości. Dlatego tak ważne jest zadbanie o dietę podczas planowania poczęcia – dobrze zbilansowany jadłospis wpłynie pozytywnie na komórki jajowe oraz na żywotność plemników. Należy jednak pamiętać, że jest to proces i na efekty diety wspomagającej płodność trzeba czasem poczekać nawet kilka-kilkanaście miesięcy.  W przypadku par leczących się z powodu niepłodności męskiej, przejście na dietę bardzo dobrze koreluje z terapią farmakologiczną – ze względu na czas rozwoju plemnika, na poprawę parametrów nasienia trzeba poczekać 3 miesiące, a to jest odpowiedni czas żeby uzyskać redukcję masy ciała.

Redakcja poleca: 10 sygnałów, że możesz mieć problemy z płodnością [WIDEO]
Kolejny test ciążowy i znowu brak upragnionej drugiej kreski? A może twój organizm podpowiada ci, że pora na badania? Sprawdź, jakie sygnały mogą oznaczać problemy z zajściem w ciążę.

Dieta, która wspomaga leczenie niepłodności

W trakcie planowania dziecka warto zadbać by jadłospis był bogaty w składniki podnoszące płodność. Jedzenie zgodnie z dietą propłodnościową jest czymś, co może zrobić każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, płodności czy aktualnych jej zaburzeń, wieku, czasu i pieniędzy. Czemu nie wykorzystać jedzenia by poprawić samopoczucie, wpłynąć na lepsze zdrowie swoje i przyszłego dziecka, prawidłowy przebieg ciąży czy zwiększenie płodności?
 
Szacuje się, że co piąta para w Polsce w wieku rozrodczym ma problem z poczęciem dziecka (około 20% par, w sumie 1,5 mln kobiet i mężczyzn; niektóre statystyki mówią nawet o 3 mln niepłodnych Polaków). To problem nasilający się z każdym rokiem. Uważa się, że problem niepłodności obecnie w 40% jest zależny od kobiety i w 40% od mężczyzny, w 20% dotyczy obojga partnerów. Dieta propłodnościowa to nie tylko wzmocnenie płodności, ale właściwe przygotowanie do ciąży i zmniejszenie ryzyka poronień. Przestawienie się na nią jest jedną z lepszych zmian dla zdrowia rodziców i ich przyszłego dziecka, ponieważ odżywianie wpływa bezpośrednio na zdrowie organizmu i układu rozrodczego.
 
W ułożeniu takiej diety pomoże ci ginekolog oraz dietetyk, jednak zacząć możesz od przeczytania książki. Dieta dla płodności autorstwa Sylwii Leszczyńskiej to niezbędnik dla kobiet i mężczyzn, którzy zmagają się z obniżoną płodnością i niepłodnością i chcą odżywiać się zdrowo w okresie przygotowania do ciąży.  To kompendium wiedzy na temat wpływu diety na płodność oraz zdrowie przyszłego dziecka.

 
Ta książka odpowiada na szereg pytań, z którymi zmagają się pary starające o dziecko: co wpływa na zdrowie komórek jajowych i plemników? Jakie składniki diety propłodnościowej są potrzebne do wydzielania przez organizm hormonów i ich działania? Dlaczego dieta i kobiety, i mężczyzny jest taka istotna podczas starań o dziecko?
Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w książce.
 
Zapraszamy również do naszej bazy składników wspomagających płodność, dzięki niej dowiecie się, jakich produktów w swojej diecie unikać by łatwiej zajść w ciążę, a także które składniki są niezbędne organizmowi już po poczęciu.

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy