Na czym polega dieta owsiankowa?
To bardzo prosta dieta: dzienna dawka kalorii w pierwszym tygodniu wynosi 1200, później 1500 kcal. Podstawą diety jest owies w postaci pełnoziarnistych, całych (nie błyskawicznych) płatków owsianych. Należy je spożywać na śniadanie i w ciągu dnia. Po miesiącu diety przechodzimy do normalnego odżywiania (oczywiście zdrowego, bez nadmiaru słodyczy, używek, fast foodów i tłuszczu), ale podstawą jest owsianka na śniadanie.
Oprócz płatków owsianych w diecie poleca się chudy drób, nabiał i warzywa i owoce. Ponadto polecana jest aktywność fizyczna 3-4 razy w tygodniu. Należy też pić dużo wody – tylko wtedy błonnik z owsa może spełnić swoją rolę.
Dieta owsiankowa jest doskonała nie tylko dla osób chcących pozbyć się zbędnych kilogramów, ale także dla tych zmagających się z zaparciami czy wysokim poziomem cholesterolu.
Co jeść na diecie owsiankowej?
Oczywiście owsiankę! Ale nie tylko - przez pierwszy tydzień, oprócz owsianki na śniadanie, dodajesz 3 łyżki płatków owsianych do dietetycznych, starannie skomponowanych posiłków. Co to znaczy? Że na kolację jesz np. sałatkę warzywną z grillowanym kurczakiem, posypaną prażonymi płatkami owsianymi. Płatki możesz dodać też do omletu, jogurtu, soków, koktajli, jajecznicy czy zup. Na śniadanie jesz owsiankę z 3 łyżek płatków owsianych.
Co jeść na diecie owsiankowej w kolejnych tygodniach?
W trzech kolejnych tygodniach diety podstawą menu nadal są płatki owsiane. Bilans kaloryczny można jednak zwiększyć do 1500 kcal. Nadal pamiętaj, aby płatki owsiane były podstawowym źródłem węglowodanów – desery na bazie płatków owsianych, zupy zagęszczone miksowanymi płatkami, placki z mąki owsianej (zmiksowane w malakserze płatki przypominają konsystencją mąkę), sałatki posypywane płatkami niech będą na porządku dziennym. Poza nimi, niech twój jadłospis obfituje w zdrowe produkty: owoce, warzywa, koktajle. Nie zapominaj o piciu wody!
Co jeść po skończeniu diety?
Po skończeniu miesięcznej diety przejdź do
normalnego odzywiania. Na pewno przyzwyczaiłaś się już do owsianki na śniadanie, nie rezygnuj z niej! Przecież nie musi być nudna: podawaj ją
z bananem i kakao, jabłkiem i cynamonem, truskawkami i jogurtem, mango i suszonymi morelami, orzechami włoskimi i serkiem homogenizowanym, płatkami kokosowymi i ananasem. Możliwości jest wiele! Możesz płatki moczyć w wodzie na noc lub gotować na mleku lub wodzie.
Pamiętaj o wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych: ograniczeniu węglowodanów prostych, produktów z zawartością białego cukru, używek, napojów. Jedz kilka razy dziennie, ale niewielkie porcje. No i oczywiście: pij dużo wody i nie zapominaj o codziennej porcji aktywności fizycznej.