GRY
 
 

Ciąża, praca i zdrowa dieta - jak to połączyć

Spędzanie większości dnia poza domem nie sprzyja zdrowemu odżywianiu. Ale tylko pozornie. Domowy sandwich i ciepła obiadokolacja może być dobrym rozwiązaniem dla aktywnej zawodowo kobiety w ciąży.

kobieta, mama, ciąża, praca, kuchnia, ogórek, zachcianki

Czy to, że jesteś jedyną żywicielką dziecka, które rozwija się w twoim brzuchu, bardzo cię przytłacza? Czy ta odpowiedzialność jest tym trudniejsza, że jesteś zabiegana i nie masz czasu na celebrowanie superzdrowych posiłków? Ba! Tak naprawdę jesz cokolwiek i tyjesz, bo jesteś wciąż głodna? Nie martw się! Świetnym rozwiązaniem dla ciebie jest nasz program:

ŚNIADANIE NABIAŁOWE W DOMU + 2 DUŻE KANAPKI W PRACY + CIEPŁA OBIADOKOLACJA W DOMU + PRZEKĄSKA PRZED SNEM. Dzięki niemu nie musisz:

 1. Przygotowywać w domu obiadów ani też odgrzewać ich w pracy – masz duży brzuch, oprócz niego mnóstwo innych obowiązków, zatem spokojnie... odpuść sobie.
 2. Często korzystać z barów, jadłodajni i stołówek – jedzenie w nich nie zawsze jest świeże i dobrej jakości.
 3. Zapychać się kupnymi frytkami lub, co gorsza, hamburgerami ociekającymi majonezem i innymi sosami – zawierają tłuszcze trans, które bardzo niekorzystnie wpływają na układ krwionośny, a nawet mogą być rakotwórcze.
 4. Pochłaniać chipsów, paluszków, batonów itp. – są kaloryczne albo zawierają dużo soli, która powoduje wzrost ciśnienia tętniczego (wysokie ciśnienie jest niebezpieczne dla ciężarnych).
   

Zdrowa dieta w ciąży - menu dla pracującej mamy
 

 • Śniadanie z nabiałem: Szykuj sobie śniadanie, które zapewni ci z rana sporą porcję energii i największą ilość białka – tak potrzebnego wam obojgu. Śniadanie to posiłek, którego kobieta w ciąży po prostu nie może pominąć, szczególnie wówczas, gdy chodzi do pracy. Najlepiej, aby zawierało wędlinę lub nabiał (białko) i pełnoziarniste pieczywo lub muesli (węglowodany) oraz warzywa i owoce. Powinno ci ono dostarczyć ok. 25 proc. dawki dziennej energii, a więc, biorąc pod uwagę, że w drugim i trzecim trymestrze twoja dzienna porcja energii wynosi 2500 kcal, śniadanie powinno mieć ok. 600 kcal. Przyszła mama powinna wiedzieć, ile może przytyć w ciąży
  Przykładowe śniadanie: Muesli z chudym mlekiem + kromka chleba z ziarnem, plaster pieczonego kurczaka, jajko na twardo, plaster pomidora i liść sałaty
 • Pożywne kanapki: Jesz dwa razy w ciągu dnia: ok. godziny 11.00 i 15.00. Do dyspozycji masz dwie kanapki (ich ilość czy czas spożycia możesz modyfikować w zależności od apetytu). Każda po 350–450 kcal.
  - Kanapka nr 1: paluch pszenny posmarowany serkiem typu Bieluch z łososiem (pieczonym, a nie wędzonym!), sałatą, ogórkiem kiszonym. W kanapce tej jest: białko, złożone węglowodany, dobre kwasy tłuszczowe, mikroelementy z zielonych warzyw. A przy tym nie ryzykujesz, że złapiesz jakieś pasożyty lub bakterie, bo łosoś został upieczony w folii.
  - Kanapka nr 2: dwie kromki dobrego chleba pełnoziarnistego z twarogiem i pokrojoną w plasterki brzoskwinią. W twojej kanapce jest porcja dobrych węglowodanów, witamina C, aminokwasy egzogenne (organizm ich sam nie wytwarza). Dzięki niej zmniejszy się u ciebie ochota na słodycze.
  Redakcja poleca: Dieta w ciąży - wideo
  Ekspert wyjaśnia, jakie produkty mogą w ciąży zaszkodzić, a w które warto wzbogacić swoją dietę.
Doładuj
Przeładuj