badanie krwi, morfologia krwi, krew
fot. Fotolia

Dieta zgodna z grupą krwi - na czym polega i czy warto ją stosować?

Czy grupa krwi ma kluczowe znaczenie dla tego, jak działa nasz organizm i co powinniśmy jeść, a co wykluczyć z naszego menu? Dieta zgodna z grupą krwi opiera się na zasadzie, że jeden schemat żywieniowy nie może być dobry dla wszystkich.
badanie krwi, morfologia krwi, krew
fot. Fotolia
Wśród wielu rodzajów diet znajdziemy takie, które opierają się na kluczowym działaniu jednego składnika, takie, które polecają całkowite wykluczenie z diety części produktów i takie, które opierają się na indywidualnym dopasowaniu. Dieta zgodna z grupą krwi to właśnie dieta, która mówi, że nie wszystko, co jest dobre dla innych, będzie dobre dla ciebie. Twórcy diety, lekarze D’Adamo, ojciec i syn, przeprowadzili badania, na podstawie których dowodzili zależności między grupą krwi a schematem żywienia, który jest dla danej osoby odpowiedni.

Na czym polega dieta zgodna z grupą krwi?

Dieta zakładająca związek między trawieniem pożywienia i posiadaną grupą krwi opiera się na zasadzie, że między krwią i żywnością zachodzi podobna reakcja chemiczna jak między różnymi grupami krwi. Ponad sto lat temu odkryto grupy krwi i to, że w zależności od grupy krwi można lub jest zabronione np. dokonywanie transfuzji. Jest to związane z antygenami produkowanymi przez czerwone ciałka poszczególnych grup krwi. 

Przeczytaj też, czy sól w diecie naprawdę jest taka szkodliwa
 
Twórcy diety opierającej się na grupach krwi stwierdzili, że podobne antygeny znajdują się również w żywności i dlatego w zależności od grupy krwi dany organizm w inny sposób trawi różne pokarmy.

Jakie są zasady diety zgodnej z grupą krwi?

Podstawowa zasada brzmi, że aby być zdrowym i zachować dobre samopoczucie, należy jeść produkty z grupy wskazanej dla danej grupy krwi. Każda z tych grup dzieli żywność na trzy kategorie: wysoce wskazaną, obojętną i tę, której należy unikać. I tak dieta dla grupy 0 to wysokobiałkowa dieta oparta na białkach zwierzęcych, grupa krwi A powinna być na diecie wegetariańskiej grupa krwi B  to dieta zrównoważona i urozmaicona, produkty roślinne i zwierzęce a grupa krwi AB powinna unikać tego, czego przy grupie krwi A i B.

Zobacz też: Dziedziczenie grupy krwi

Czy dieta zgodna z grupą krwi jest skuteczna?

Wiele najnowszych badań wskazuje, że nie ma związku między odżywianiem i grupą krwi. Badacze z Uniwersytetu w Toronto przeprowadzali badania na grupie ochotników i nie stwierdzili zależności między stanem ich zdrowia, samopoczuciem a dietą i grupą krwi. To, co zaobserwowano, to że dany rodzaj diety ma związek ze stanem zdrowia, ale bez względu na grupę krwi. Okazuje się więc, że najzdrowsza jest zbilansowana dieta i unikanie produktów mięsnych, czyli stara rada, by odżywiać się zdrowo, różnorodnie i z głową, jest nadal aktualna.
Redakcja poleca: Sposoby na jędrny brzuch po ciąży i porodzie - film
Wiotka skóra, rozciągnięta, jakby pomarszczona... Tak wygląda brzuch po ciąży. Bądź z niego dumna, bo dokonał wielkiej rzeczy – nosił nowego człowieka, twoje dziecko. Zarazem jednak nic nie stoi na przeszkodzie, byś mu nieco pomogła wrócić do formy. Jak? Podpowiada kosmetolog Anna Salomon z Kliniki Skin Concept.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy