GRY
 
 

Badania prenatalne: czy powinnaś je zrobić?

Czy powinnaś zrobić badania prenatalne? Sprawdź.

badania prenatalne
fot. Fotolia
Każda kobieta w ciąży powinna poddać się badaniom prenatalnym,  ponieważ badania przesiewowe i diagnostyczne pozwalają ocenić ryzyko wad wrodzonych lub chorób genetycznych u płodu. Dzięki badaniom prenatalnym i wczesnej diagnozie, można już na etapie ciąży otoczyć matkę i dziecko właściwą opieką. Według Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych wrodzone wady rozwojowe występują u 2-4 proc. noworodków, są też jedną z głównych przyczyn śmierci niemowląt.

Dla kogo badania prenatalne?

Każda ciężarna powinna poddać się nieinwazyjnym badaniom prenatalnym - badaniom przesiewowym – już w 1 trymestrze ciąży, między 10 a 13 tygodniem ciąży. Wczesne wykrycie wad rozwojowych pozwala kobiecie i personelowi lepiej przygotować się do porodu, wdrożyć leczenie już w okresie ciąży albo przygotować się na możliwe formy leczenia i terapii już po porodzie. - Badania prenatalne mają na celu wczesne rozpoznawanie wad rozwojowych jeszcze w łonie matki. Szybka diagnoza chroni zarówno dziecko, jak i rodziców  – przekonuje dr n. med. Aleksander Ilski, specjalista ginekolog - położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Dość wątpliwości – czy USG w ciąży jest bezpieczne dla dziecka? [WIDEO]
Badania prenatalne są niezbędne, bo pozwalają lekarzowi ocenić, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Zatem ile razy warto robić USG w ciąży? I czy to badanie przyszłej mamy jest bezpieczne dla dziecka? Tłumaczy dr Grzegorz Południewski.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu