dla kogo minipigułka
fot. Fotolia

Dla kogo minipigułka? Kto powinien stosować pigułki jednoskładnikowe?

Minipigułka to jednoskładnikowa tabletka antykoncepcyjna. Kto powinien ją stosować?
Karolina Stępniewska
dla kogo minipigułka
fot. Fotolia
Minipigułki to antykoncepcja hormonalna. Złożone pigułki antykoncepcyjne zawierają dwa hormony – estrogen i progestagen, a jednoskładnikowa pigułka antykoncepcyjna – minipigułka - zawiera tylko jeden hormon – progestagen.

Dla kogo minipigułka jest najlepsza? 

Minipigułki przeznaczone są dla kobiet, które z różnych powodów nie mogą zażywać złożonych pigułek antykoncepcyjnych zawierających estrogeny - np. karmiących piersią lub po przebytej cholestazie ciążowej. Kobiety karmiące piersią mogą stosować minipigułkę już 3 tygodnie po porodzie. Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne poleca się również kobietom powyżej 35. roku życia oraz paniom, które nie mogą zażywać dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych ze względu na nadciśnienie oraz ryzyko wywołania choroby zakrzepowo-zatorowej. Minipigułki przepisywane są także kobietom palącym papierosy, mimo że palaczki generalnie powinny unikać antykoncepcji hormonalnej.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]
Płodność po porodzie może wrócić znacznie wcześniej, niż się tego spodziewałaś, dlatego jeżeli chcesz cieszyć się seksem po ciąży, warto pomyśleć o dobrej anytkoncepcji - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog mówi co zrobić, aby lęk przed ciążą nie był "hamulcowym" w twojej sypialni.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy