Dlaczego dzieci powinny chodzić boso?
fot. AdobeStock

Ciągle wkładasz dziecku na nogi buty? Popełniasz poważny błąd!

„Załóż kapcie” - to chyba najczęściej powtarzane zdanie w każdym domu, gdzie mieszkają dzieci. Czy powinniśmy częściej pozwalać naszym dzieciom na bieganie bez nich? Argumentów nie brakuje!
Dominika Bielas
Dlaczego dzieci powinny chodzić boso?
fot. AdobeStock

Kto nie kocha małych dziecięcych stópek? Symbolizują wolność, niewinność, beztroskę i pełną fantazji radość dzieciństwa. Bieganie boso po trawie lub po plaży latem to jedne z najpiękniejszych wspomnień. A ten uroczy dźwięk, gdy maluch rano człapie do łóżka rodziców bez kapci? Aż człowiek się uśmiecha sam do siebie. Choć tak powstają piękne obrazy, do których będziemy długo wracać, to nie przychodzi nam łatwo pozwalanie dziecku na bieganie na bosaka. Zimna podłoga, brudna ziemia, czy coś, o co dziecko może się skaleczyć, sprawiają, że strofujemy zarówno maluszki, jak i starsze dzieci i namawiamy, by w końcu założyły kapcie.

Bliżej natury

Jakby się na tym głębiej zastanowić, nasze stopy skonstruowane są tak, by pomóc naszym ciałom poruszać się bez pomocy fantazyjnego obuwia. Są nawet ludzie, którzy uważają, że buty to zbędny element garderoby. Barefootersi, bo tak się ich nazywa, są zdania, że buty nie pozwalają im w pełni odbierać bodźców z otoczenia, a wiele odczuć doświadcza się właśnie z podłoża, po którym stąpamy. Ich zdaniem obuwie blokuje przepływ energii pomiędzy człowiekiem a ziemią. Dlatego warto zagwarantować sobie jak najczęściej możliwość biegania na bosaka, by poczuć pełnię harmonii pomiędzy duszą i ciałem. Można nawet pomyśleć, że w naszych dzieciach jest jakiś głęboko zakorzeniony, pierwotny odruch chodzenia boso. Małe buciki są słodkie i rodzice usilnie zakładają je na dziecięce nóżki. Jednak jedną z pierwszych lepiej opanowanych przez dziecko umiejętności, jest zdejmowanie skarpetek i obuwia.

Redakcja poleca: Zaburzenia integracji sensorycznej – kto jest w grupie ryzyka?
Kiedy zmysły dziecka nie współpracują prawidłowo ze sobą, rozwój przebiega trudniej. Jakie dzieci znajdują się w grupie ryzyka zaburzeniami integracji sensorycznej?

Lepiej boso?

Oczywiście w naszym klimacie ciężko pozwolić na taką swobodę, dodatkowo może to być bardzo niebezpieczne. Jednak specjaliści ostrzegają, że częste noszenie butów we wczesnym dzieciństwie może być przyczyną problemów ze stopami w życiu dorosłym. Ortopedzi dopatrują się w tym nawet przyczyny płaskostopia. Badanie z 2008 r. opublikowane w Gait & Posture, wykazało, że wszystkie dzieci powinny nosić elastyczne obuwie zamiast tradycyjnych butów, a inne badania wykazały, że obuwie może niekorzystnie wpływać na naukę chodzenia (może utrwalać niewłaściwy sposób chodzenia). Ogólny wniosek jest taki, że im dłużej i częściej dzieci chodzą boso, tym lepiej.

Niektórzy rodzice, z obawy przed kontuzją, mogą się wahać, czy pozwolić dzieciom biegać na zewnątrz bez butów. Jeśli masz pewność, że w ogrodzie, czy piaskownicy dziecko jest bezpieczne, pozwól na odrobinę szaleństwa. A brud? Zawsze przecież można go zmyć.

Dlaczego warto pozwolić dziecku na chodzenie bez butów:

  • stabilność - dziecko na bosaka czuje się pewniej. Stopa lepiej przywiera do podłoża i dziecku łatwiej złapać równowagę. Co ciekawsze maluszki, które uczą się chodzić bez butów, rzadko się przewracają z powodu utraty równowagi;
  • masaż – chodzenie po piasku, kamieniach, deskach czy trawie pobudza wszystkie zakończenia nerwowe, które znajdują się w stopie, a są ich tysiące. Odkrywanie świata bosymi stopami oferuje intensywną stymulację sensoryczną, a masaż taki bardzo pozytywnie wpływa na rozwój i funkcjonowanie całego organizmu malucha - jego narządów wewnętrznych i mózgu;
  • trening – podczas chodzenia stopy dziecka intensywnie pracują, wzmacniając różne partie mięśni stóp. Tymczasem chodzenie w butach ogranicza swobodę ruchu, sztucznie podtrzymując stopę. Trening kształtuje sklepienie stóp, wzmacniania mięśnie, ścięgna i więzadła, a także doskonale wpływa to na rozwój stawów, zwłaszcza skokowego (kostki) i kolanowego;
  • hartowanie - naczynia krwionośne w podeszwach stóp przyzwyczajają się do zmian temperatury, a tym samym cały organizm znosi takie zmiany lepiej, zwłaszcza jesienią i zimą. Oczywiście należy pilnować, by podłoga nie była zbyt zimna.
Zanim pozwolisz dziecku beztrosko biegać z gołymi stópkami, sprawdź podłoże. Kawałki szkła, psie odchody, papierosowe odpadki - to wszystko może stanowić zagrożenie.

Bez butów ani rusz

Oczywiście każdy maluch potrzebuje bucików. Rodzice często nie wiedzą, jak dobrać odpowiednie obuwie dla swojego dziecka, tak, aby zapewnić prawidłowy rozwój stopy. Większość  rodziców kieruje się głównie ceną i wyglądem. tymczasem dobre buty, to inwestycja, która zawsze się zwraca. Profilaktyka jest dużo tańsza niż późniejsza rehabilitacja. Właściwe buciki zapewnią dziecku prawidłowy rozwój stópki i wygodę. 
 

Jeśli boisz się, że stopy dziecka mogą marznąć, kup mu skarpetki antypoślizgowe.Źródło: scarymommy.com

[content:0_26090,0_25184,2_1038,8_516:ECVideo]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy