dziecko, talerz, kuchnia, obiad
fot. Panthermedia

Dlaczego dzieci tyją? 5 tuczących mitów

Nasze przekonania mają wpływ na to, jak karmimy dzieci, a od tego, jak je karmimy zależy to, czy będą miały kłopot z nadwagą. Jakie „tuczące” mity spotykamy najczęściej?
Beata Turska
dziecko, talerz, kuchnia, obiad
fot. Panthermedia

 1. „Pulchne dziecko – zdrowe dziecko” 

NIEPRAWDA. Dziecko z nadwagą rozwija się wolniej niż rówieśnicy. Ma także wiele innych kłopotów: ze zdrowiem i nie tylko.   

Sprawdź dlaczego trzeba chronić dziecko przed otyłością
Redakcja poleca: To nadmiar białka (a nie cukru i tłuszczu) powoduje u dziecka nadwagę? [WIDEO]
Dziecko może wcale nie jeść za dużo tłuszczu i cukru, a mieć nadwagę. Winny jest nadmiar białka w diecie. To szczególnie ważne u niemowlęcia – mówi prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

2. „Płacze? Na pewno jest głodne”

NIEPRAWDA. Dziecko może płakać z wielu powodów, np. dlatego, że jest zmęczone albo jest mu za gorąco. Bywa, że płacze również z przejedzenia.

3. „Samo z tego wyrośnie”

NIEPRAWDA.  Większość opowieści osób mających problem z nadwagą albo otyłością zaczyna się od:  „Właściwie byłem/byłam gruby od zawsze”. 

4. „To wina genów”

NIEPRAWDA.  Geny to predyspozycja nie wyrok. Nawet jeśli dziecko ma skłonność do tycia, nie ujawni się ona jeśli nie będzie przekarmiane.  Poza tym co tak naprawdę odziedziczyło: skłonność do tycia czy do nadmiaru słodyczy i słodkich bułeczek?

5. „Trzeba zjadać wszystko, co jest na talerzu”

NIEPRAWDA.  Żołądek to nie zamrażalnik, nie mozna pakować do niego jedzenia tylko dlatego, żeby się nie zmarnowało. Zmuszając dziecko, by jadło więcej, niż jest w stanie, psujemy „kontrolkę” informującą je, że jest już najedzone.

Przeczytaj także: Uwaga, nadwaga! Polskie dzieci tyją najszybciej. 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy