GRY
 
 

Kłopoty z brzuszkiem

Miewają je kilkutygodniowe bobasy, małe i duże niemowlęta, starszaki... Dla ich rodziców powstało „brzuszkowe” abecadło, które sporo wyjaśni i podpowie, jak pomóc dziecku.

Przewód pokarmowy niemowlęcia nie pracuje jeszcze sprawnie. Nic dziwnego, przecież dopiero teraz uczy się trawić. Nie zawsze od razu świetnie mu się to udaje, stąd kolki, ulewania, zaparcia. Starszemu dziecku brzuszek też sprawia kłopoty. Co je powoduje i jak sobie z nimi radzić, wyjaśniamy od A do Z!

A jak alergia

Kolki, ulewania, a nawet wymioty i biegunka bywają (ale nie zawsze są) objawami uczulenia na jedzenie. Tylko lekarz może postawić diagnozę i podpowiedzieć, czego niemowlę (lub karmiąca mama) nie powinien jeść. Po wprowadzeniu diety problemy powinny minąć.
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

A jak antybiotyki

To bardzo dobre leki, jednak zabijają one nie tylko mikroby powodujące choroby, ale też dobre bakterie. Dlatego w trakcie brania antybiotyku malec może mieć biegunkę. By jej zapobiec, podawaj probiotyki (patrz litera P).

B jak bakterie

Powodują zatrucia pokarmowe – zwykle u trochę starszych dzieci (np. po zjedzeniu lodów, kogla-mogla, nieumytych owoców). Przyczyną żołądkowych sensacji może być też jedzenie brudnymi rękami. Gdy infekcja jest poważna (np. spowodowana salmonellą), konieczny jest czasem nawet pobyt w szpitalu.

B jak biegunka

Możesz ją podejrzewać, jeśli dziecko robi więcej kupek niż zwykle, są one płynne, widać w nich śluz lub krew. Im dziecko młodsze, tym biegunka jest dla niego groźniejsza. Wraz z kupkami maluch traci bowiem duże ilości wody oraz składników mineralnych, a to grozi odwodnieniem. Gdy dziecko ma mniej niż pół roku, od razu skontaktuj się z lekarzem, szczególnie jeśli brzdąc również wymiotuje.

C jak celiakia

Jeśli dziecko ma celiakię, nie może jeść glutenu (czyli białka znajdującego się w życie, pszenicy, jęczmieniu lub owsie). Powoduje on bowiem niszczenie kosmków jelitowych, a wtedy składniki mineralne nie mogą być dostarczane do krwi, a potem do komórek. Objawy celiakii pojawiają się po wprowadzeniu do diety produktów zawierających gluten. Dziecko ma biegunkę, nie chce jeść, chudnie. Jego kupki są półpłynne, zawierają niestrawione resztki pokarmowe. Maluchowi trzeba zrobić badania. Jeśli potwierdzą celiakię, będzie musiał być na diecie.

D jak dieta

To najlepszy lek przy wielu żołądkowych kłopotach. Trzeba go stosować zarówno przy biegunce, jak i zaparciach (gdy dziecko
zacznie piąty miesiąc). W przypadku biegunki pomaga kleik ryżowy oraz marchwianka (przepis na kolejnej stronie), w przypadku zaparć – wszystkie produkty bogate w błonnik (warzywa, owoce, kasze).

K jak kolka

To ostre bóle brzuszka spowodowane nagromadzeniem się w jelitach gazów. Zwykle kolka pojawia się około trzeciego tygodnia życia
i trwa mniej więcej trzy miesiące. W kilkanaście minut po jedzeniu dziecko zaczyna się prężyć, przeraźliwie płacze. Jeśli karmisz piersią, pij napary z rumianku i koperku – ułatwią pozbycie się gazów. Gdy malec pije modyfikowane mleko, możesz mu podawać takie herbatki lub wodę koperkową (Gripe Water). Gdy to nie pomaga, poradź się lekarza. Choć ataki kolki „brzmią” strasznie, staraj się je przetrwać w miarę spokojnie. Twoje emocje i nerwy udzielają się i tak już przerażonemu maluszkowi.

Polecamy: Czego nie powinna jeść karmiąca mama, gdy dziecko ma kolkę? 

K jak kupka

Noworodek karmiony piersią może ją robić nawet po każdym karmieniu i często jest ona półpłynna.Maluszek pijący mleko modyfikowane w zasadzie powinien zrobić kupkę każdego dnia. Jest ona miękka i dobrze uformowana. Niektóre dzieci karmione piersią robią jednak kupkę nawet raz na kilka dni. Jeśli malec przy tym nie pręży się, nic go nie boli, wszystko jest w porządku.

L jak laktoza

Gdy organizm malca nie produkuje enzymu, który pomaga w trawieniu cukru mlecznego, mówimy, że dziecko cierpi na nietolerancję laktozy. Wtedy jeśli maluch napije się mleka, ma wzdęcia, bóle brzucha, biegunkę. Trzeba je zatem wyeliminować z diety i podawać tzw. mieszanki mlekozastępcze. Zwykle malec może jeść jogurty, kefiry i serki, bo albo w ogóle nie mają one laktozy, albo jest jej naprawdę niewiele.

O jak odwodnienie

Może się pojawić, jeśli dziecko ma silną biegunkę i (lub) wymioty. Jest niebezpieczne. Charakterystyczne objawy: malec mało siusia, ma suche usta, zapadnięte ciemiączko. Staje się senny, apatyczny, jego skóra jest mało elastyczna. Nie chce ssać piersi, jeść. Gdy zauważasz pierwsze objawy odwodnienia, jedź do szpitala!

P jak pasożyty

Nawet co piąty przedszkolak może je mieć w przewodzie pokarmowym – tak wynika z badań. Objawy: bóle brzucha, brak apetytu, niespokojny sen, biegunki, wzdęcia, zaparcia, wysypki, przewlekłe infekcje. Dziecko może się drapać w okolicach pupy (wskazuje to na obecność owsików). Robaki czasem widać w kupkach, ale nie zawsze. Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma infekcję pasożytniczą, skontaktuj się z lekarzem. Może zalecić badania kału (trzeba je będzie kilkakrotnie powtórzyć) lub od razu poda leki przeciw robakom.

P jak probiotyki

To tak zwane dobre bakterie, które powinny znajdować się w przewodzie pokarmowym. Nie dopuszczają one do zasiedlenia się tam szkodliwych mikrobów. Im więcej dobrych bakterii, tym mniej tych, które mogą wywołać chorobę. Jeśli jest ich za mało, dochodzi do infekcji brzusznych objawiających się m.in. biegunką. Po to, żeby im zapobiec, podczas kuracji antybiotykami koniecznie podawaj dziecku probiotyk (np. Trilac, Dicoflor, Lacidofil, Enterol). Trzeba to robić w czasie kuracji antybiotykowej (ale pół godziny po podaniu antybiotyku), a najlepiej jeszcze dwa tygodnie dłużej.
Doładuj
Przeładuj